AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Antonio Andrușceac: România, țară dependentă de importuri

22 decembrie 2021
in Mass-Media
0
Antonio.jpg
22
SHARES
158
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

„România este o țară dependentă de importuri”, atrage atenția deputatul AUR Antonio Andrușceac, în contextul în care peste 72% din produsele pe care le consumăm, inclusiv fructe, legume și produse lactate, provin din import. Pentru a schimba această situație, Ministerul Agriculturii ar fi trebuit să prioritizeze două proiecte: implementarea unei reţele românești de depozitare, procesare şi distribuţie pentru cereale, legume și fructe și refacerea și modernizarea sistemului de irigații. Și atunci, singura șansă pe care o mai are țara noastră este aceea ca un adevărat profesionist să preia conducerea acestui minister, arată deputatul în cea mai recent declarație politică a sa.

„Mă întreb adesea cum de a ajuns România să aibă atât de multă sărăcie în toată bogația ei. Avem o populație rurală foarte mare și o suprafață agricolă considerabilă. Beneficiem de subvenții europene pe măsura capacității noastre agricole. Nu ne confruntăm cu episoade cu mult mai secetoase decât alte țări europene și nici cu inundații constante. Teoretic, nu lipsește nimic pentru ca România să nu fie un producător agricol de anvergură la nivel european. Practic, am ajuns să importăm peste 72% din tot ceea ce consumăm, deoarece producţia agricolă este foarte modestă.

Mă întristez de fiecare dată când văd în magazine usturoi adus din China și cartofi aduși din Germania, în timp de produsele românești lipsesc de la rafturi de când a fost eliminată legea care obliga comercianții să aibă la raft 51% produse românești. Înregistrăm un deficit la comerţul cu produse alimentare pentru că exportăm porumb și grâu, în timp ce importăm chipsuri și pâine congelată.

Ministerul Agriculturii avea de pus la punct două proiecte mari și necesare: implementarea unei reţele românești de depozitare, procesare şi distribuţie pentru cereale, legume și fructe și refacerea și modernizarea sistemului de irigații.

Conform Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, doar 20% dintre terenurile agricole ale României sunt irigate, deși Programul Național de Dezvoltare Regională (PNDR) vizează măsuri în acest sens încă din perioada de programare 2007-2013, continuând cu perioada de programare financiară europeană 2014-2020. Mult prea puțin în mult prea mulți ani.

Din păcate, observ că de-a lungul timpului, diversele guverne pe care le-a avut România, indiferent de culoarea lor politică, nu au urmărit să protejeze agricultorul român și producțiile care ies din pământul românesc, ci au distras atenția de la lipsuri prin importuri masive pentru că a fost varianta cea mai simplă, însă și cea mai paguboasă.

Sunt convins că sectorul agricol și cel zootehnic ar putea fi extrem de rentabile dacă am avea în fruntea Ministerului Agriculturii un om care și-ar dori să susțină producătorii și agricultorii români și ar veni cu măsuri concrete pe termen lung, în loc să se uite implorator la cer ca să plouă la timp”.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
Flavia Grosan.jpg

Dr. Flavia Groșan, despre George Simion și protestul AUR: Un miting absolut decent. Lumea l-a simțit și începe să-l perceapă ca pe un lider. Îl urmează. Iar lui nu-i este frică de ei

Activitatea AUR din Parlament

Caravana Medicală AUR

AUR: De pensiile speciale nu se vor atinge, nici de propriile privilegii, dar va fi împovărat poporul cu noi taxe şi impozite

Apărăm familia românească! AUR spune un NU hotărât creșterii de taxe!

16 iunie 2025

...

Dan Dungaciu 1024x709 1.jpg

Dungaciu: Cel mai important proiect strategic al României este, probabil, cum să devină mai irelevantă în plan extern; în loc să participe la o trilaterală Polonia-SUA-România, noi am ajuns să fim prezenţi la nivelul uneia de genul Ucraina-R.Moldova-România

16 iunie 2025

...

Dan Dungaciu 1024x709 1.jpg

Dan Dungaciu, avertisment dur: ”România nu a fost niciodată mai prost pregătită. Românii se întreabă ce garanții de securitate avem”

16 iunie 2025

...

Dezvoltarii 16 9.jpg

Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, domnul Cseke Attila, trebuie să ne comunice câte locuințe au fost construite și date în folosință de către ANL

16 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In