AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Cîțu se opune demiterii lui Virgil Popescu: Nu văd unde a greșit

14 ianuarie 2022
in Mass-Media
0
Citu 8.jpg
22
SHARES
155
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Liderul PNL, Florin Cîţu, i-a luat apărarea lui Virgil Popescu, după ce fostul premier PSD Mihai Tudose a cerut demiterea acestuia. Cîţu a declarat, la Antena 3, că el nu vede unde a greşit ministrul Energiei.

„Nu, aici…prefer să discutăm în coaliţie. Atributul constituţional de a demite un ministru este al premierului. Nu, din punctul meu de vedere nu a greşit în acest moment, nu văd unde a greşit. Trebuie să vină să le zică românilor, să le explice, să le ofere o viziune, aceştia sunt paşii, acestea sunt măsurile”, a declarat Cîţu, întrebat cu privire la opiniile din PSD pentru demiterea ministrului Energiei.

Fostul premier PSD Mihai Tudose a cerut miercuri seară, la Antena 3, demisia ministrului PNL al Energiei, Virgil Popescu, în urma scandalului privind facturile uriaşe la energie primite de unii cetăţeni.

„Sunt un pic decepţionat de aceste prestări succesive contondente şi eu sunt convins că domnul ministru face tot ce poate. Din păcate, cam atâta poate. Şi, cu declaraţiile de azi, cred că e suficient. Cred că ar fi cazul să încercăm şi cu altcineva. Ar trebui să recunoască singur chestia asta. Nu se poate – îndeamnă cetăţenii la neplată.

Azi, din nou, spune un lucru pe care nu îl înţeleg: cetăţenii să reclame. Nu! Până să ajungă cetăţenii să reclame, el trebuia de ieri, când a constatat că sunt nişte facturi emise împotriva legii, să ia nişte măsuri, nu să facă el reclamaţii la ANPC. Trebuia să anunţe că în urma sesizărilor primite până acum, următoarele societăţi nu mai au licenţă”, a declarat Mihai Tudose.

Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR), deasemenea, solicită demiterea „imediată” a ministrului Energiei, Virgil Popescu, pentru creşterea „nejustificat” de mare a preţurilor la energie, susţinând că „o majoritate guvernamentală de 70% are toate pârghiile legale, constituţionale şi politice pentru a interveni rapid în sprijinul populaţiei şi al economiei româneşti”.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

Bolojan Boc Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Emil Boc ar putea fi propunerea de judecător la CCR – În vară se vacantează 3 posturi de judecător la CCR

6 aprilie 2025
Bogdan Peschir Bogpr.webp.webp
Mass-Media

Marius Lulea: „Democrația este suspendată.” Cazul Bogdan Peșchir arată cât de jos a ajuns justiția din România

5 aprilie 2025
Ct Un.png
Mass-Media

Europarlamentarul Claudiu Târziu: Marcel Ciolacu pregătește terenul pentru ratarea următoarelor obiective din PNRR

4 aprilie 2025
Img 4948 Scaled.jpeg
Mass-Media

Deputatul Silviu Gurlui (AUR): „700 de milioane de euro pierduți pentru protejarea unui sistem inechitabil. România are nevoie de reforme reale, nu de compromisuri politice”

4 aprilie 2025
Ingrid Mocanu: „Judecătorii de la BEC au fost complici cu partidele care au capturat statul”
Mass-Media

Marius Lulea: A venit momentul ca AUR să fie reprezentat în CCR. E vorba de echilibru, nu de putere

4 aprilie 2025
Stampile Vot.jpg
Mass-Media

O nouă campanie electorală a început vineri, după anularea alegerilor prezidențiale din 2024

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
2020 12 08 026 Rsz.jpg

AUR cere demiterea lui Lucian Bode

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Nicusor Dan Scrisoare Preoti.jpeg

Ei au voie să trimită scrisori targetate, noi nu! Ia să vedem cum încearcă Nicușor să mintă preoții | FOTO

9 mai 2025

...

9 Mai Ziua Europei Scaled.jpg

9 mai – Ziua Europei, între ideal și realitate

9 mai 2025

...

George Simion Alegeri 18 Mai Scaled.jpg

Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect | VIDEO

8 mai 2025

...

1746738258 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – Respect pentru muncă! În dialog cu poporul român, zi de zi!

8 mai 2025

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In