AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Senatorul Claudiu Târziu (AUR), prezent în regiunea Odesa, mesaj de suflet pentru românii din Ucraina: România nu vă uită și vă va ajuta întotdeauna!

19 martie 2022
in Mass-Media
0
Ucraina 1.jpg
23
SHARES
164
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Copreședintele AUR, senatorul Claudiu Târziu, a transmis un mesaj de suflet pentru românii din regiunea Odesa din Ucraina, exprimându-și speranța că, după încheierea războiului, limba română va putea reveni în școlile și bisericile românești din Ucraina, iar drepturile românilor de acolo vor fi recunoscute, garantate, respectate și asigurate efectiv.

„În calitate de președinte al Comisiei pentru românii de pretutindeni din Senatul României, i-am vizitat din nou pe frații noștri din Ismail și Hagi-Curda – Ucraina (regiunea Odesa).

Întîlniri de suflet cu părintele Mihai Stegărescu, protopopul de Ismail al Episcopiei Basarabiei de Sud (Mitropolia Basarabiei a Patriarhiei Române), cu reprezentanți ai așezămintelor școlare cu predare în română, precum și cu enoriași ai parohiei ortodoxe române cu hramurile ”Sfinții Apostoli Petru și Pavel și Sfântul Ierarh Nicolae” din Hagi-Curda.

Am fost în măsură să însoțesc un prim lot de ajutoare umanitare colectate în București, urmînd ca fraților noștri din raioanele Ismail și Cetatea Albă să le mai parvină și alte ajutoare colectate în Țara mamă, constînd în alimente neperisabile, medicamente, articole de igienă și îmbrăcăminte.

Cu inima deschisă și, totodată, întristată, am putut să văd cum, dincolo de nevoile materiale, oamenii au nevoie, mai ales în aceste zile de urgie, de empatie și de iubirea aproapelui, simțăminte pe care liderii de moment ai României nu știu să dea dovadă.

Am spus tututor celor cu care m-am întîlnit că sîntem și sufletește alături de ei, că încercăm să facem tot posibilul pentru a ajuta și că ne rugăm pentru revenirea timpurilor pașnice, în care viața își va relua cursul firesc și pe aceste meleaguri.

Este a treia vizită pe care o fac în sudul Basarabiei (regiunea Odesa) de cînd am preluat, cu un an în urmă, președinția Comisiei senatoriale pentru românii de pretutindeni.

Sper că, după încheierea acestui război absurd dezlănțuit de Moscova, se va da curs cererii de înființare la Ismail a unui Consulat general al României, că limba română va putea reveni în școlile și bisericile românești din Ucraina și că drepturile fraților noștri vor fi recunoscute, garantate, respectate și asigurate efectiv”, a scris, pe Facebook, copreședintele AUR, senatorul Claudiu Târziu.

Știri pe subiect:

Copreședintele AUR, senatorul Claudiu Târziu: Invit Parlamentul de la Chișinău să voteze o declarație de REUNIFICARE cu România!

Copreședintele AUR, senatorul Claudiu Târziu, întâlnire cu PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud

 

 

Raluca Oanță

About Raluca Oanță

Jurnalist cu peste 10 ani de experiență. A lucrat în presa scrisă și în televiziune. A absolvit Facultatea de Sociologie din cadrul Universității București; ulterior, a urmat un master de Antropologie și Dezvoltare Comunitară.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
1647709299 Hqdefault.jpg

(video) Conservatorii - episodul 9, INTELECTUALII ÎN POLITICĂ

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

1750372853 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – Episodul 1: Cum ne-au furat Alegerile – MAREA MANIPULARE

19 iunie 2025

Ans Lipa.jpeg

Cum distruge sistemul sportul românesc – și de ce nu funcționează nimic în țara asta

19 iunie 2025

...

Adrian Axinia: ECR cere investiții reale în transport, nu cheltuieli nejustificate pe obiective climatice radicale!

Adrian Axinia (AUR): Mai ușor cu festivismul, pentru că PNRR nu a fost încă prelungit

19 iunie 2025

...

1750344695 Nicusor.jpg

SRS: Un individ ajuns prin fraudă preşedinte al României, îl va numi, ca o consecinţă a fraudei, pe un altul drept premier

19 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In