AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Azomureș suspendă din nou activitatea din cauza prețului la gazele naturale – 4media.info

22 iunie 2022
in Mass-Media
0
Virgil.png
20
SHARES
145
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Combinatul Azomureş a anunţat suspendarea temporară a producţiei de amoniac din cauza preţului la gazele naturale, precizând că va produce îngrăşăminte până la epuizarea stocului existent de amoniac. Producţia a mai fost suspendată din acelaşi motiv şi în decembrie 2021, fiind reluată în aprilie anul acesta, La acel moment, compania sublinia ca ”aprovizionarea cu gaze naturale rămâne dificilă, cu niveluri de preţ care duc la costuri ridicate pentru îngrăşăminte, chiar şi cu ajutorul Guvernului”.

Azomureş a transmis, miercuri, printr-un comunicat de presă, că piaţa europeană a gazelor naturale a înregistrat o creştere bruscă a preţului.

“În ultimele zile preţurile au urcat de la 80 Euro Mwh la 125 – 130 Euro Mwh. Explozia unui terminal de export gaz lichefiat (LNG) în Statele Unite, probleme pe lanţul de transport al gazelor şi operaţiuni masive de stocare a gazelor pentru sezonul de iarnă 2022 – 2023 au determinat din nou o creştere a preţului. În paralel, preţurile la îngrăşăminte au scăzut din cauza sezonului agricol, principalele activităţi acum fiind cele de recoltare a culturilor. În aceste condiţii este evident că producţia de îngrăşăminte nu mai este sustenabilă din punct de vedere economic. În consecinţă, Azomureş a luat decizia de a suspenda temporar producţia de amoniac (produs intermediar obţinut din gaz, utilizat pentru fabricarea îngrăşămintelor), instalaţia urmând a fi oprită în condiţii de siguranţă începând cu data de 23 iunie 2022”, se arată  în comunicat.

Sursa citată menţionează că Azomureş va produce îngrăşăminte, până la epuizarea stocului de amoniac existent, dar şi că decizii similare au luat şi alte companii din Europa, cauza fiind aceeaşi, preţul nesustenabil din punct de vedere economic.

„Este grav ce se întâmplă astăzi pe piaţa gazelor naturale pentru majoritatea producătorilor europeni de îngrăşăminte. În România, continuăm dialogul cu autorităţile guvernamentale pentru a fi aplicat ajutorul economic oferit de Uniunea Europeană, aplicat deja în multe ţări europene. De exemplu, Bulgaria pune la dispoziţia industriei un preţ plafonat, de 72 Euro Mwh. Până astăzi, România nu a pus în aplicare schema de ajutor pentru industriile energo-intensive, deşi are la dispoziţie cadrul legal european. Ca producător ştim că este dificil să asigurăm cantitatea necesară pentru viitorul sezon agricol, dacă nu producem pe timpul verii. Schema Uniunii Europene trebuie aplicată şi în România”, a declarat Harri Kiiski, directorul general al Azomureş.

Combinatul Azomureş a precizat că nu ia în calcul şomajul tehnic. 

“Personalul de pe platforma Azomureş îşi va continua activitatea conform programului normal de lucru acolo unde este nevoie. În acest moment nu se ia în calcul şomajul tehnic, dar rămâne o opţiune dacă suspendarea activităţii se va prelungi”, mai menţionează comunicatul. 

Azomureş este cel mai important producător de îngrăşăminte pentru agricultură din România. Azomureş furnizează şi materii prime (Uree şi Melamină) pentru mai multe obiective industriale din România. Producţia anuală (în condiţii normale de funcţionare) este de 1,6 milioane de tone de îngrăşăminte, aproximativ 75% din producţie fiind destinată fermelor româneşti.

 Azomureş este parte din grupul elveţian Ameropa, unul dintre cei mai mari trader de îngrăşăminte şi cereale la nivel global.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Bolojan Boc Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Emil Boc ar putea fi propunerea de judecător la CCR – În vară se vacantează 3 posturi de judecător la CCR

6 aprilie 2025
Bogdan Peschir Bogpr.webp.webp
Mass-Media

Marius Lulea: „Democrația este suspendată.” Cazul Bogdan Peșchir arată cât de jos a ajuns justiția din România

5 aprilie 2025
Ct Un.png
Mass-Media

Europarlamentarul Claudiu Târziu: Marcel Ciolacu pregătește terenul pentru ratarea următoarelor obiective din PNRR

4 aprilie 2025
Img 4948 Scaled.jpeg
Mass-Media

Deputatul Silviu Gurlui (AUR): „700 de milioane de euro pierduți pentru protejarea unui sistem inechitabil. România are nevoie de reforme reale, nu de compromisuri politice”

4 aprilie 2025
Ingrid Mocanu: „Judecătorii de la BEC au fost complici cu partidele care au capturat statul”
Mass-Media

Marius Lulea: A venit momentul ca AUR să fie reprezentat în CCR. E vorba de echilibru, nu de putere

4 aprilie 2025
Stampile Vot.jpg
Mass-Media

O nouă campanie electorală a început vineri, după anularea alegerilor prezidențiale din 2024

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
1655916578 David.jpg

David Popovici, dublu campion mondial: A câștigat medalia de aur și la 100 de metri liber - 4media.info

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Fals G4media.jpg

Adevărul: George Simion nu a amenințat pe nimeni

11 mai 2025

...

George Simion 11 Mai.jpeg

Este timpul să ne deșteptăm! Este timpul să întoarcem foaia și să facem dreptate pentru neamul nostru! Ține doar de noi duminica viitoare să facem ce trebuie! | VIDEO

11 mai 2025

Img 20250511 Wa0065.jpg

Adevărul: George Simion NU oferă pachete cu bani votanților prin WhatsApp

11 mai 2025

...

13.jpg

Adevărul: George Simion nu a fugit de la evenimentul de la Londra la care a fost prezent

11 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In