AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Cum a dispărut Barza, mina din Hunedoara care a adus României sute de tone de aur. Acum e un câmp de ruine

23 iunie 2022
in Mass-Media
0
Mina Barza.png
28
SHARES
202
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Peste două sute de tone de aur şi mult mai mult de argint, cupru şi minereuri complexe au fost extrase în ultimul secol şi jumătate din zona Bradului, unul dintre cele mai mari centre miniere din România, faimos pentru rezervele sale importante de aur.

Agonia exploatării Barza din Hunedoara, una dintre cele mai productive mine de aur din România, din care s-au extras peste două sute de tone de aur, a durat circa un deceniu.

În mai puţin de un deceniu, din 1997, când au început primele disponibilizări în minerit, şi până la închiderea definitivă a minei Barza din vara anului 2006, centrul minier care asigura existenţa a mii de familii s-a transformat într-o uriaşă întindere de clădiri şi instalaţii miniere abandonate, lăsate pradă distrugeriilor. Natura a pus stăpânire peste vechile câmpuri miniere, în timp ce majoritatea dintre numeroasele construcţii ale fostelor mine sunt ruinate în prezent, la aproape două decenii de la închiderea exploatării, scrie Adevărul.ro.

Declinul abrupt al exploatării aurifere Barza a fost resimţit imediat după 1990, îşi amintesc foştii angajaţi ai întreprinderii. Minele ei nu au mai fost retehnologizate, funcţionau cu utilaje şi instalaţii care îşi depăşiseră de mai mulţi ani termenul de casare, lemnul de mină, vagoneţii şi uneltele minerilor  erau insuficiente, iar improvizaţiile erau folosite pentru a prelungi agonia secţiilor miniere.

Mina Barza a intrat în exploatare în secolul al XIX-lea și a atins apogeul producției, de 2-2,5 tone de aur pe zi, în anii ’50. Însă, notează sursa citată, potrivit unor rapoarte ale spionajului american, în primii ani de comunism, producţia de metale preţioase a României ajungea în Uniunea Sovietică, în ciuda sacrificiilor pe care le făceau localnicii angajaţi în minele de aur.

Exploatările miniere din zona Bradului au continuat să se extindă în anii ´60 şi ´70, deşi zăcămintele bogate în aur nativ s-au epuizat treptat. Până în anii ´80, lungimea totală a galeriilor subterane ale câmpului minier Barza a ajuns să depăşească 500 de kilometri, iar numărul angajaţilor din minerit era de aproape 10.000 de oameni.

În ultimele două decenii de comunism, producţia de aur a minelor din zonă a scăzut treptat, în ciuda extinderii întreprinderilor. La începutul anilor ´70, din minele de la Barza erau scoase încă peste două tone de aur, în 1980, producţia lor anuală scăzuse la o tonă de aur, iar în 1989, la 500 de kilograme de aur.

La începutul anilor ´90, minele din zona Bradului aveau peste 6.000 de salariaţi, însă intraseră într-un declin ireversibil. Toate minele din zonă au fost închise până la mijlocul anilor 2000.

 

About Rost Online

Share11Tweet7Share3

Citiți și

Bolojan Boc Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Emil Boc ar putea fi propunerea de judecător la CCR – În vară se vacantează 3 posturi de judecător la CCR

6 aprilie 2025
Bogdan Peschir Bogpr.webp.webp
Mass-Media

Marius Lulea: „Democrația este suspendată.” Cazul Bogdan Peșchir arată cât de jos a ajuns justiția din România

5 aprilie 2025
Ct Un.png
Mass-Media

Europarlamentarul Claudiu Târziu: Marcel Ciolacu pregătește terenul pentru ratarea următoarelor obiective din PNRR

4 aprilie 2025
Img 4948 Scaled.jpeg
Mass-Media

Deputatul Silviu Gurlui (AUR): „700 de milioane de euro pierduți pentru protejarea unui sistem inechitabil. România are nevoie de reforme reale, nu de compromisuri politice”

4 aprilie 2025
Ingrid Mocanu: „Judecătorii de la BEC au fost complici cu partidele care au capturat statul”
Mass-Media

Marius Lulea: A venit momentul ca AUR să fie reprezentat în CCR. E vorba de echilibru, nu de putere

4 aprilie 2025
Stampile Vot.jpg
Mass-Media

O nouă campanie electorală a început vineri, după anularea alegerilor prezidențiale din 2024

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
Ziarele Site Urile C8 99i Televiziunile Care Public C4 83 Fake News Pot Fi C3 Aenchise Dup C4 83 Decretarea St C4 83rii De Urgen C8 9b C4 83.jpg

TVR Info va fi „echidistant ” dar cu zero știri despre AUR - 4media.info

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

George Simion Respect Taranii Romani.jpg

Române, nu te teme! Ieși la vot!

15 mai 2025

...

George Simion Italia Meloni Romani.jpeg

În Italia, cu românii și cu liderii din Europa aflați la conducere! FOTO&VIDEO

15 mai 2025

...

Fals Caravana Medicala.jpeg

Adevărul: În perioada campaniei electorale, Caravana Medicală AUR nu poate să funcționeze! Noi respectăm legea!

15 mai 2025

...

Hurezeanu Si Ambasadorii Muraru Ioanid Mihalache.jpeg

Domnule Hurezeanu, de ce nu sunteți corect?

15 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In