AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Marian Cucșa: Serviciile de informații au interceptat ilegal milioane de români! Ministrul Predoiu a băgat serviciile în justiție –

7 septembrie 2022
in Mass-Media
0
Cucsa.png
25
SHARES
177
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Marian Cucșa, fost membru în Comisia de Constrol a SRI, a punctat pe câteva subiecte nevralgice din domeniul justiției, în cadrul think thnak-ului românesc inițiat de partidul AUR, ce are ca scop realizarea unui proiect de țară. România nu a mai avut un proiect de țară de la Pactul de la Snagov deși au trecut 27 de ani.

„Lupta dusă pentru scoaterea serviciilor din justiției se pare că a fost o luptă în zadar având în vedere ce s-a întâmplat de la venirea PNL la guvernare cu același Predoiu care le-a și băgat în justiție. Avem nevoie de servicii secrete, dar să își vadă strict de atribuțiile constituționale, de atribuțiile legislative. Noi am încercat, și mă uit pe la unii la televizor care spun că Parlamentul nu a vrut să schimbe legile justiției. Nici pe departe mai adevărat, doar că Parlamentul era controlat la vârf de cel care acuză acum că nu s-au schimbat legile justiției.

Avem nevoie de schimbarea legilor securității naționale, dar trebuie delimitate clar sarcinile serviciilor. Știți bine cât am luptat să scoatem protocoalele secrete, protocoale pe care Predoiu vrea să le facă acum legi, să eliminăm interceptările abuzive prin care câteva milioane de români au ascultați ilegal. În momentul în care noi ca și comisie de control a SRI am scos raportul pe interceptări și l-am dus în Parlament cei care conduceau Camera Deputaților nu le-au pus nici măcar în dezbaterea Parlamentului pentru a deveni lege și pentru a produce efectele legislative.

Parlamentul, din păcate, este scos din atribuții, pentru că legiferează doar ce vine de la Guvern. Parlamentul trebuie pus din nou în atribuții, să își îndeplinească rolul constituțional ca putere reprezentativă a poporului.”, a declarat Marian Cucșa.

Share10Tweet6Share3

Citiți și

Bolojan Boc Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Emil Boc ar putea fi propunerea de judecător la CCR – În vară se vacantează 3 posturi de judecător la CCR

6 aprilie 2025
Bogdan Peschir Bogpr.webp.webp
Mass-Media

Marius Lulea: „Democrația este suspendată.” Cazul Bogdan Peșchir arată cât de jos a ajuns justiția din România

5 aprilie 2025
Ct Un.png
Mass-Media

Europarlamentarul Claudiu Târziu: Marcel Ciolacu pregătește terenul pentru ratarea următoarelor obiective din PNRR

4 aprilie 2025
Img 4948 Scaled.jpeg
Mass-Media

Deputatul Silviu Gurlui (AUR): „700 de milioane de euro pierduți pentru protejarea unui sistem inechitabil. România are nevoie de reforme reale, nu de compromisuri politice”

4 aprilie 2025
Ingrid Mocanu: „Judecătorii de la BEC au fost complici cu partidele care au capturat statul”
Mass-Media

Marius Lulea: A venit momentul ca AUR să fie reprezentat în CCR. E vorba de echilibru, nu de putere

4 aprilie 2025
Stampile Vot.jpg
Mass-Media

O nouă campanie electorală a început vineri, după anularea alegerilor prezidențiale din 2024

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
Fb Img 1662617702511.jpg

Șoc pentru Ciucă și Ciolacu: George Simion a luat nota 10 -

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Fals G4media.jpg

Adevărul: George Simion nu a amenințat pe nimeni

11 mai 2025

...

George Simion 11 Mai.jpeg

Este timpul să ne deșteptăm! Este timpul să întoarcem foaia și să facem dreptate pentru neamul nostru! Ține doar de noi duminica viitoare să facem ce trebuie! | VIDEO

11 mai 2025

Img 20250511 Wa0065.jpg

Adevărul: George Simion NU oferă pachete cu bani votanților prin WhatsApp

11 mai 2025

...

13.jpg

Adevărul: George Simion nu a fugit de la evenimentul de la Londra la care a fost prezent

11 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In