AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

LUJU: O mână de parlamentari a vândut România

17 octombrie 2022
in Declarații politice
0
Predoiu Cazanciuc.jpg
26
SHARES
183
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

TRADARE, DAR SA STIM SI NOI – Revoltator: o mana de parlamentari a vandut Romania. Judecatorii si procurorii nu vor mai fi sanctionati daca refuza sa aplice deciziile CCR si ICCJ. Comisia parlamentara care dezbate Legile Justitiei a votat propunerea ministrului Predoiu de abrogare a abaterii disciplinare constand in nerespectarea deciziilor CCR si ICCJ, dupa ce in prealabil o respinsesera. AUR, Dumitru Coarna si APADOR-CH au avut amendamente sanatoase. De la ce ambasada s-a primit telefon?

De-a dreptul revoltator: o mana de parlamentari a comis un urias atentat la suveranitatea nationala a Romaniei. Judecatorii si procurorii nu vor mai raspunde disciplinar daca refuza sa respecte si sa aplice deciziile Curtii Constitutionale ale Romaniei.

Comisia parlamentara speciala condusa de deputatul PNL Gabriel Andronache (foto dreapta) care dezbate noile Legi ale Justitiei a lasat sa treaca propunerea ministrului Justitiei Catalin Predoiu de eliminare din noua Lege privind statutul judecatorilor si procurorilor a abaterii disciplinare constand in nerespectarea deciziilor CCR si a deciziilor pronuntate de Inalta Curte in solutionarea recursurilor in interesul legii. S-a intamplat in timpul dezbaterilor de la Senat, dupa ce in prealabil la Camera Deputatilor aceeasi comisie parlamentara stabilise ca sanctiunile pentru nerespectarea deciziilor CCR sa ramana in lege.

Practic, a fost votat un amendament al PNL si USR de eliminare a textului adoptat la Camera Deputatilor privind sanctiunea de nerespectare a deciziilor CCR (vezi facsimil 1).

Conform informatiilor Lumea Justitiei, pentru eliminarea sanctiunii de nerespectare a deciziilor CCR au votat PNL si USR, impotriva AUR, in timp ce PSD si UDMR s-au abtinut.

Votul final pe aceasta problema va fi dat in Senatul Romaniei.

Iata abaterea disciplinara pentru nerespectarea deciziilor CCR adoptata de comisia speciala la dezbaterile din Camera Deputatilor si abrogata la dezbaterile din Senatul Romaniei:

“Art. 272 alin. (1) – Constitue abateri disciplinare „t) – Nerespectarea in mod vadit si nejustificat a hotararilor Curtii de Justitie a Uniunii Europene, ale Curtii Europene ale Drepturilor Omului, deciziilor Curtii Constitutionale si ale deciziilor pronuntate de Inalta Curte de Casatie si Justitie in solutionarea recursului in interesul legii ori in dezlegarea unor chestiuni de drept in acord cu prevederileart. 20 si art. 148 din Constitutia Romaniei, republicata”.

De asemenea, trebuie spus ca au existat amendamente corecte si sanatoase ale AUR, ale deputatului Dumitru Coarna si ale APADOR-CH de pastrare a sanctiunii de nerespectare a deciziilor CCR (vezi facsimil 2, 3 si 4). Evident, amendamentele nu au fost votate.

facebook sharing button

Share10Tweet7Share3

Citiți și

476240029 1201426278651060 5328544957674140154 N.jpg
Declarații politice

AUR sesizează BEC şi AEP: „Sute de conturi ilegale pe reţelele de socializare promovează candidaţii sistemului la prezidenţiale”

7 aprilie 2025
Lulea Marius.jpg
Declarații politice

Marius Lulea (AUR): Cenzura din România a atins astăzi cote alarmante

7 aprilie 2025
476240029 1201426278651060 5328544957674140154 N.jpg
Declarații politice

Bloomberg: Refacerea alegerilor din România este acum o problemă globală

7 aprilie 2025
George Simion Tuca Marcel Ciolacu.jpeg
Declarații politice

Marius Tucă: Simion este acum ținta tuturor, pentru că toți văd în el urmașul lui Călin Georgescu 

7 aprilie 2025
Lulea.jpeg
Declarații politice

Marius Lulea (AUR): „Democrația este suspendată”. Cazul Bogdan Peșchir arată dublul standard al justiției românești

5 aprilie 2025
Oprea.jpeg
Declarații politice

Ștefan Oprea: AUR a venit în CGMB să miște lucrurile. Nicușor Dan și-a petrecut timpul pozând în “salvatorul României”, ignorând cu bună știință obligațiile de zi cu zi față de cetățenii Capitalei

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
George Simion Patriot Tricolor707.jpg

Legile Justiției. AUR cere ca prioritară și obligatorie să fie Constituția României. Să fie respectată -

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

George Simion The American Conservative.jpeg

Apariția din The American Conservative: Viitorul aparține patrioților

14 mai 2025

...

George Simion Duda Polonia.jpg

Suntem izolați sau izolaționiști?! Nicidecum! Așa a fost prima parte a zilei de azi | VIDEO

14 mai 2025

...

George Simion 10 Mai.jpg

Vă mulțumesc pentru liniștea de care dați dovadă în aceste zile! Mă bucur să văd în ochii voștri că nu vă este frică, că sunteți oameni liberi! Cu Dumnezeu înainte! | VIDEO

14 mai 2025

...

Scenarii Fals.jpeg

Adevărul: O altă manipulare! Un fals menit să manipuleze prin frică și minciuni

14 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In