AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Comisiile juridice ale Camerei Deputaților și Senatului au avizat FAVORABIL numirea istoricului Marius Oprea, susținut de AUR, în Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS)

8 iunie 2023
in Mass-Media
0
Marius Oprea.jpg
29
SHARES
206
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Comisiile juridice ale Camerei Deputaților și Senatului, reunite miercuri, 7 iunie 2023, în ședință comună, au avizat FAVORABIL numirea istoricului Marius Oprea, susținut de AUR, în Colegiul Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității (CNSAS).

Prin activitatea sa intensă ca istoric și cercetător, Marius Oprea a așternut puțină lumină peste realitățile sumbre ale trecutului recent din istoria noastră, fiind un profesionist consacrat în ce privește studiul activității Securității și al impactului poliției politice în societatea românească.

A fost consilier al președintelui Emil Constantinescu, a condus IICCMER (Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc) și a elaborat legislația după care funcționează CNSAS. În prezent, activează ca jurnalist și cercetător la Institutul Român de Istorie Recentă (IRIR).

Urmează votul în Plen. Sperăm că va fi tot unul pozitiv. Avem nevoie de profesioniști în instituțiile din România pentru a putea cuteza la o reconstrucție organică a societății noastre.

Share12Tweet7Share3

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
Imnul Romaniei Versuri.jpg

„Deșteaptă-te române, din somnul cel de moarte”

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

509773055 1030397375946255 1444949785172284102 N.jpg

Textul moțiunii de cenzură AUR împotriva Guvernului Bolojan. Ce conține documentul care face actualul Executiv să tremure

9 iulie 2025

...

Deputat Aur Ramona Bruynseels 780x470.jpg.webp.webp

Ramona Ioana Bruynseels acuză guvernul de „taxe absurde” și cere demisia acestuia: „Se ating de banii de pempărs ai bebelușilor”

9 iulie 2025

...

Mihai Enache Scaled.jpg

Mihai Enache (AUR): „Cine se aseamănă, se adună!”. PSD și USR mimează opoziția, dar nu votează împotriva măsurilor lui Bolojan

9 iulie 2025

...

Peiu Scaled.webp.webp

Moțiunea de cenzură depusă de AUR va fi votată luni de Parlament

9 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In