AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Gianina Șerban (AUR), apel către MAI pentru implementarea de urgență a măsurilor prevăzute în Legea brățărilor electronice –

9 iunie 2023
in Membri AUR
0
325490969 571995537726640 8182888007924717856 N.jpg
22
SHARES
159
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Romania se confruntă cu o rată ridicată a violenței domestice împotriva femeilor. Sunt o serie de factori care pot contribui la perpetuarea acestei probleme, inclusiv inegalitățile de gen, stereotipurile și normele sociale nocive, precum și lipsa educației și conștientizării despre drepturile femeilor și despre egalitatea de gen. Deputata AUR Gianina Șerban consideră că este necesar ca statul să implementeze cât mai repede măsuri pentru a descuraja aceste fapte și pentru a proteja victime. Un astfel de exemplu este adoptarea Legii brățărilor electronice.

Autoritățile au făcut deja câțiva pași importanți pentru a veni în sprijinul victimelor – în acest sens, pe 21 iunie 2021, a fost votată legea privind monitorizarea electronică în cadrul unor proceduri judiciare și execuțional penale, mai cunoscută sub denumirea „legea brățărilor electronice”. În ceea ce privește implementarea acestei măsuri, MAI a transmis că sistemul devenit operațional de la acea dată în județele Iași, Mureș, Vrancea și în București în prima etapă a implementării, iar celelalte două etape vor fi implementate începând cu anul 2024. De asemenea, s-a comunicat public că s-a încheiat acordul pentru achiziționarea a 15.000 de kit-uri de monitorizare, iar valoarea implementării întregului sistem este de 165.782.991 lei.

Gianina Șerban face apel către autorități să urgenteze implementarea acestui sistem și solicită MAI să transmită răspuns la următoarele întrebări:

  1. Dacă s-a achiziționat întregul sistem și a tuturor kit-urilor de monitorizare și la ce sumă;
  2. Câte kit-uri au fost utilizate în județele Iași, Mureș, Vrancea și în București până la această dată;
  3. În câte cazuri a fost necesară intervenția organelor de supraveghere;
  4. Care sunt localitățile din județele Iași, Mureș, și Vrancea în care s-a implementat acest sistem.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

Marius Lulea Foto Aur 1024x682 1 780x470.jpg
Membri AUR

Marius Lulea (prim-vicepreședinte AUR): „De ce nu taie de la parlamentari? De ce nu taie de la partide?”

8 iulie 2025
Axi 780x470.jpeg.webp.webp
Membri AUR

Europarlamentarul Adrian Axinia: Moțiunea depusă de AUR împotriva Ursulei a deranjat birocrația europeană

8 iulie 2025
Piperea 780x470 1.png
Membri AUR

Gheorghe Piperea (AUR): Statul român e îngropat în datorii din cauza unei scheme falimentare de compensare a energiei! România, în pragul colapsului economic!

7 iulie 2025
Ursula.jpg
Membri AUR

Zi decisivă pentru Ursula von der Leyen: moțiunea de cenzură ajunge în plenul Parlamentului European

7 iulie 2025
Nicusor Dan Ilie Bolojan 1.jpg
Membri AUR

Țara, condusă în haos! Peste jumătate dintre români NU mai cred în direcția Guvernului Bolojan!

3 iulie 2025
Ursula 780x470.jpg
Membri AUR

Cum a inițiat AUR moțiunea împotriva Ursulei! A cuprins-o disperarea că românii au curaj

3 iulie 2025
Load More
Next Post
Hancescu.jpg

Simion Hăncescu: Guvernul spune că nu poate acorda creșterile salariale solicitate de profesori

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Cristian Sipos Aur.jpg

Cristian Sipoș (AUR): „Nu putem lua niciun leu de la mame și pensionari cât timp privilegiile rămân intacte!”

8 iulie 2025

...

Adrian Axinia: ECR cere investiții reale în transport, nu cheltuieli nejustificate pe obiective climatice radicale!

Europarlamentarul Adrian Axinia (AUR): Moțiunea depusă de AUR împotriva Ursulei a deranjat birocrația europeană

8 iulie 2025

...

Marius Lulea 1.jpg

Marius Lulea (AUR): De ce nu taie de la parlamentari? De ce nu taie de la partide?

8 iulie 2025

...

Marius Lulea Foto Aur 1024x682 1 780x470.jpg

Marius Lulea (prim-vicepreședinte AUR): „De ce nu taie de la parlamentari? De ce nu taie de la partide?”

8 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In