AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Părintele Gheorghe Calciu, în dialog cu Claudiu Târziu: Rolul Bisericii într-o viitoare Românie, intrată în vâltoarea apocaliptică a tehnicizării, este de a salva sufletele de la pieire (Revista ROST, număr de colecție din aprilie 2006)

20 noiembrie 2023
in Mass-Media
0
Pr Calciu Final.jpg
24
SHARES
168
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Marți, 21 noiembrie, se împlinesc 17 ani de la trecerea la Domnul a Părintelui Gheorghe Calciu, mărturisitor în temnițe și președintele de onoare al Asociației Rost, începând din 2001.

Numărul 38 din aprilie 2006 al Revistei Rost a fost dedicat Părintelui Gheorghe Calciu.

În numărul respectiv, într-un interviu realizat de Claudiu Târziu, părintele Gheorghe Calciu a vorbit despre raportul dintre Biserică și politică, precum și despre globalizare, și multiculturalism. În continuare, vă prezentăm un fragment din respectivul interviu.

Claudiu Târziu: Ce anume credeți că îi vatamă sufletește cel mai mult pe tineri?

Părintele Gheorghe Calciu: Două sunt racilele majore ale generației tinere actuale: lipsa unei credințe religioase ferme-ortodoxe, în cazul României- și superficialitatea morală. Toate celelelte sunt adjuvante și catalizatori spre cădere: televiziune, sexism, alcoolism și droguri, superficialitatea, sectele, muzica demonică, distrugerea gustului pentru frumos, anticreștinismul (antiortodoxia), lenea, labilitatea psihică și intelectuală etc.

Claudiu Târziu: Cum ne putem feri de cele vătămătoare de suflet, într-o lume în care comunicarea este tot mai artificială, deși mult mai rapidă, identitatea este strivită de globalizare, iar credința diluată de informația rău manipulată?

Părintele Gheorghe Calciu: În catacombele politicii internaționale, care este, în esența ei, anticristică, se elaborează savant distrugerea Bisericii, a neamurilor, relativizarea adevărului, parazitismul guvernamental, izolarea individului și controlarea lui până la desființare prin toate mijloacele de propagandă, spulberarea familiei; persoana trebuie să devină tot mai mult o proprietate a guvernului; instalarea unui totalitarism lent care, în cele din urmă, să ducă la subordonarea întregii lumi unui guvern internațional uns de cineva din adâncuri. Acest guvern va fi înzestrat cu funcții și calități mistice, așa cum s-a procedat cu partidul comunist în țările comuniste. Cum să ne apărăm? Punând în locul valorilor promovate de anticreștini exact opusul lor. Și încă ceva: există un filtru mental împotriva fluxului uriaș al informației care ne asaltează și o vitejie a binelui.

Biserica trebuie să-l facă pe om autentic

Claudiu Târziu: Există o „rețetă“a rezistenței creștinești și culturale a tinerilor români în fața provocărilor veacului?

Părintele Gheorghe Calciu: Cred că această problemă a fost dezbătută pe tot parcursul acestui interviu. Nu există rețete pentru Duh. Să luăm, de pildă, intregrarea euroatlantică – nu va face vreo mutație spectaculoasă la nivelul individului. Vedeți, Franța este aceeași ca și cea dinainte de integrare, Anglia la fel. Credința sau necredința nu s-au modificat prin integrare, ci prin ignoranța celor de jos, sau prin demonizarea lor, care vine pe căi mai subtile decât prin pretențiile nu știu cărei baronese. Ceea ce se va schimba va fi posibilitatea de călătorie a individului, eventual posibilitatea lui de afirmare ca valoare, sau subordonarea lui economică, fie prin subordonarea totală voinței trustului, fie prin sărăcirea lui totală, creându-se acea categorie de homeless sau de revoltați permanent, ceea ce nu este invenția Europei Unite și nici a Americii.

Într-o țară industrializată până la refuz, în care bunul trai este, ca în America, ceva tangibil, studiul și cultura devin niște mofturi. Elitismul politic și economic atinge niște culmi și atunci țările bogate vor cumpăra creiere strãine, cum face America. Dar o credință tare, o inimă demnă, o cultură solidă și o nobleþe a duhului nu pot fi cumpărate. O țară industrializată excesiv nu favorizează dezvoltarea spiritual, decât prin evadarea individului din ea, spre Biserică.

Rolul Bisericii într-o viitoare Românie, intrată în vâltoarea apocaliptică a tehnicizãrii, este de a salva sufletele de la pieire. De a reînvăța pe oameni ce este umilința față de Dumnezeu, ce înseamnă iubirea de El și de aproapele, virtutea, abstinența și de a redescoperi frumusețea lumii din spatele falsei frumuseți de plastic a lumii moderne. Să-l facă pe om autentic.

Interviul integral este disponibil aici.

 

 

 

Share10Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
George Ciolacu.jpg

Mirel Palada: PSD va concura cu AUR la europarlamentare

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Ilie Bolojan.jpg

Misoginismul „pro-european” al lui Ilie Bolojan

30 iunie 2025

...

George Simion 1.webp.webp

George Simion dă de pământ cu aleșii care se lăfăie în lux pe bani publici: ”Puteți să economisiți și din sume forfetare”

30 iunie 2025

...

Marius Lulea.jpg

AUR cere explicații în CSAT pentru anularea alegerilor

30 iunie 2025

...

Educatiei 16 9 1.jpg

I-am cerut ministrului Educației și Cercetării, domnul Daniel David, clarificări despre simplificarea, debirocratizarea și digitalizarea sistemului de învățământ românesc!

30 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In