AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

George Simion: „Premierul Ciolacu trebuie să își dea demisia dacă nu mărește cu 40% salariile profesorilor. Până aici!”

20 decembrie 2023
in Mass-Media
0
Whatsapp Image 2023 12 15 At 12.41.31.jpeg
23
SHARES
165
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Președintele AUR, George Simion, a declarat că obiectivul AUR pentru zilele următoare este acela de a-l determina pe Marcel Ciolacu să se țină de promisiunea făcută profesorilor de a le majora salariile cu 40%. Acesta a precizat că AUR nu a acceptat oferta PSD și PNL de a da fiecărui parlamentar de opoziție 400.000 de lei prin amendamente, subliniind că parlamentarii AUR nu pot fi cumpărați.

„Obiectivul nostru în această seară, mâine, poimâine și în zilele care vor veni este ca actualul Guvern și premierul Marcel Ciolacu să se țină de promisiune și să dea profesorilor 40%, mărirea promisă în timpul grevei. Este un gest normal. Nu putem fi cumpărați, nu putem fi mituiți. Fiecărui parlamentar de opoziție prima dată ne-au oferit 400.000 lei prin amendamente și apoi 500.000 de lei. Noi avem onoare, nu putem accepta aceste lucruri. (…) Ne-au spus anul trecut că putem da 3 milioane de euro. Să alegem 3 obiective care să se realizeze. Am ales 3 consulate, biserici, școli. Atenție: nu s-a realizat nimic! Cum au mințit profesorii ne-au mințit și pe noi. Nu au făcut nimic pentru binele românilor. Să dea banii aceștia pentru mărirea promisă profesorilor. Noi nu luăm nimic! Nu suntem de vânzare! Acești bani, dacă îi au, să îi dea la profesori”, a spus președintele AUR.

Acesta a adăugat că AUR a depus 8317 amendamente și că deputații și senatorii partidului vor bloca „tribuna lui Marcel Ciolacu dacă doar așa înțelege”. „Câtă umilință mai putem îndura? Nu vrem nimic pentru noi, vrem pentru binele românilor. Sunt instituții peste instituții. Dar ce își închipuie? În Parlamentul acesta până să intre AUR au făcut ce au vrut ei. Acum ce s-a întâmplat? S-a radicalizat mesajul? Cine sunt ei? Cei care și-au bătut joc de această țară de 33 de ani. Gata cu clanul Ciolacilor care conduce România. A venit covrigarul acesta de la Buzău să își bată joc de țara noastră, să își bată joc de profesori. Le-a zis că le mărește salariile de la 1 ianuarie. Nu se ține de cuvânt. (…) Nu există nici o alternativă cu acești covrigari. Acest limbaj radical e pe măsura lor, pe măsura nesimțirii lor”, a mai afirmat George Simion.

Președintele AUR a subliniat că va face tot ce ține de el „ca să nu mai fie niciun român batjocorit, umilit și mințit”. „Destul cu minciuna, destul cu ipocrizia! Premierul Ciolacu trebuie să își dea demisia dacă nu mărește cu 40% salariile profesorilor. Până aici!”

Dacă doriți să susțineți acest proiect media independent acum o puteți face. Apăsați aici.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
11669e76 607a 4f8c A420 99cbee285c20.jpg

Parlamentarii AUR au rămas până la miezul nopții să discute amendamentele pe buget

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): Atunci când Călin Georgescu a folosit pentru prima dată cuvântul „patocrație”, a reușit, într-un singur termen, să exprime cu precizie întreaga realitate politică a României

5 iulie 2025

...

Deputat Aur Ramona Bruynseels 780x470.jpg.webp.webp

Ramona Ioana Bruynseels (AUR): Guvernul Bolojan – mai puțini bani pentru pensionari, dar prețuri și taxe mai mari

5 iulie 2025

...

Aur1.png

AUR apără sportul românesc! Partidul care spune NU rețelelor de interese și DA performanței!

4 iulie 2025

...

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): „Statul pedepsește antreprenorii în loc să-i sprijine”

4 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In