AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

O nouă invenție a birocraților de la Bruxelles – Pașaportul de carbon pentru a limita mobilitatea europenilor

29 ianuarie 2024
in Mass-Media
0
Green Deal Ursula.jpg
22
SHARES
155
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Gianina Șerban, deputat AUR, a criticat intenția Uniunii Europene de a demara pregătirea unui pașaport de carbon, prin care vor fi limitate călătoriile cetățenilor europeni. Potrivit acesteia, Uniunea Europeană pare că se transformă într-un soi de comisariat sovietic care impune restricții.

Iată ce a spus aceasta: „Astăzi, o nouă măsură pregătită de Uniunea Europeană riscă să pună cruce domeniului transporturilor. Ultima găselniță se referă la un așa-zis pașaport de carbon care limitează călătoriile. Practic, fiecare cetățean va avea o cotă anuală fixă pe cartelă. Noi, românii, a trebuit să mai trecem printr-o altă perioadă prin care tot ceea ce făceam sau tot ceea ce aveam nevoie trebuia să luăm pe cartelă. Acum, Uniunea Europeană pare că se transformă într-un soi de comisariat sovietic care impune restricții.

Asta este birocrația bruxelleză, însă această gândire păguboasă a progresiștilor care populează instituțiile europene va distruge tot ce înseamnă sectorul transporturilor în România. De ce spun asta? Pentru că guvernările PSD și PNL care s-au aflat la putere au implementat aceste politici europene fără a se gândi vreun moment la realitatea din țara noastră. Protestele de astăzi din stradă ale transportatorilor vin și ca urmare a implementării deficitare a politicilor Uniunii Europene, precum acele catastrofe intitulate Green Deal sau Mobility Package. Guvernele PSD și PNL au luat mot-a-mot ce au scris birocrații de la Bruxelles, în loc să adapteze acele recomandări ale Uniunii. Pentru că asta sunt, doar niște recomandări. Nu-ți impune nimeni anumite măsuri.

Dar atâta pot cei de la PSD și PNL: să creeze haos și nimic altceva. Este o dovadă a incompetenței acestora.

Uniunea Europeană trebuie reformată, trebuie să fie reconstruită pe baza fundamentelor gândite de părinții fondatori. Ca să facem asta, la alegerile parlamentare ce vor urma pe 9 iunie, trebuie să ne asigurăm că ajung în Parlamentul European patrioți, suveraniști și nu pui de globaliști”, a concluzionat deputatul AUR.

Dacă doriți să susțineți acest proiect media independent acum o puteți face. Apăsați aici.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
1705930896 Image 1.png

Brăilenii sunt nevoiți să plătească prețuri foarte mari la furnizarea apei potabile. Senatorul Andrei Hangan (AUR) a sesizat problema Ministerului Mediului

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

509773055 1030397375946255 1444949785172284102 N.jpg

AUR vrea o anchetă de urgență pentru analizarea tuturor deciziilor luate de guvernele Ciolacu și Ciucă

6 iulie 2025

...

Piperea 1000x600 1.jpg

Gheorghe Piperea (AUR): Vă mai amintiți afirmația “țara s-a umplut de mămicuțe și bebeluși”?

6 iulie 2025

...

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): Atunci când Călin Georgescu a folosit pentru prima dată cuvântul „patocrație”, a reușit, într-un singur termen, să exprime cu precizie întreaga realitate politică a României

5 iulie 2025

...

Deputat Aur Ramona Bruynseels 780x470.jpg.webp.webp

Ramona Ioana Bruynseels (AUR): Guvernul Bolojan – mai puțini bani pentru pensionari, dar prețuri și taxe mai mari

5 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In