AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

AUR cere modificarea legii – Locuința de protocol să aibă maxim 150 de metri pătrați, nu de 1250 de metri pătrați cum vrea Iohannis

28 februarie 2024
in Mass-Media
0
Dpa Klaus Iohannis Candidat Principal La Functia De Secretar General Al Nato 749026.jpg
23
SHARES
165
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Deputatul AUR Adrian Axinia a propus modificarea legii nr. 406/2001 privind acordarea unor drepturi persoanelor care au avut calitatea de șef al statului român, în sensul în care respectivele persoane să beneficieze pe durata vieții de următoarele drepturi: „folosința gratuită a unei locuințe de protocol DE MAXIMUM 150 DE METRI PĂTRAȚI.

Iată motivația:

România continuă să fie țara contrastelor între cei care ne conduc vremelnic, care sunt niște îmbuibați în funcții publice, și între românii obișnuiți, care trăiesc cu grija zilei de mâine.

În vreme ce președintele țării și foștii președinți, prim-miniștrii și miniștrii, alături de alți demnitari ai statului român primesc vile de protocol, mai bine zis palate, românii își duc traiul zilnic tot mai greu, mulți abia reușind să reziste de la o lună la alta.

Cea mai recentă dezvăluire făcută de jurnaliștii de la Recorder scoate la iveală tocmai această diferență între România lor, a politrucilor care n-au ridicat un deget pentru a-și ajuta semenii și care au furat ca în codru în ultimele decenii, și România noastră, a românilor de bună-credință care încă se încăpățânează să respecte legile, să își plătească taxele, să nu își părăsească țara.

Klaus Iohannis se pregătește să se retragă la „pensie” pe banii celor din urmă, într-o vilă luxoasă de 1.265 mp, cu garaj cu suprafața construită desfășurată de 43 mp și o cabină poartă cu suprafața de 23 mp. Este revoltător că, după 10 ani în care nu a făcut nimic util pentru acest popor, Iohannis continuă sfidarea românilor în acest fel.

Timp de două mandate ni s-a vorbit despre neamțul cinstit Iohannis. Vedem însă că acesta e doar un alt fanariot hrăpăreț și un plezirist ahtiat după lux, care s-a obișnuit să fie racordat permanent la banii românilor. Ce blestem pe țara asta să fim în situația de a fi obligați să ne plătim călăii și pe cei care ne batjocoresc și ne râd în nas pe banii noștri. Acesta este și motivul pentru care am decis să propun modificarea legii nr. 406/2001 privind acordarea unor drepturi persoanelor care au avut calitatea de șef al statului român, în sensul în care respectivele persoane să beneficieze pe durata vieții de următoarele drepturi: „folosința gratuită a unei locuințe de protocol DE MAXIMUM 150 DE METRI PĂTRAȚI, cu destinația de reședință, care curpinde și un spațiu cu destinația de cabinet de lucru, încadrat cu un post de consilier și un post de secretar”.

Nu le trebuie președinților țării să se lăfăie în palate construite din banii românilor. Dar, în cazul lui Iohannis, lucrurile pot fi de înțeles. Dacă tot lasă cele 6 case la Sibiu, trebuie să locuiască în una care este cât toate la un loc în București.

Președintele cartelului politic PSD-PNL nu doar că nu merită să fie răsplătit în acest mod, ci trebuie să dea explicații pentru toate resursele pe care le-a irosit în ultimii ani, fie că vorbim de închirierea avioanelor private pentru a-și satisface, alături de soție, poftele de călător, sau de toate vacanțele acestuia care au fost plătite din banii proveniți din taxele cetățenilor. E de ajuns!

Dacă doriți să susțineți acest proiect media independent acum o puteți face. Apăsați aici.

Share9Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
Foto Scoala.jpg

Prof. Nina Vasile: Cu cât urcă gradul de digitalizare, cu atât scad competențele cognitive ale elevilor. Scrisul de mână se uită, greșelile gramaticale devin normă

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Adrian Axinia: ECR cere investiții reale în transport, nu cheltuieli nejustificate pe obiective climatice radicale!

Europarlamentarul Adrian Axinia (AUR): Moțiunea depusă de AUR împotriva Ursulei a deranjat birocrația europeană

8 iulie 2025

...

Marius Lulea 1.jpg

Marius Lulea (AUR): De ce nu taie de la parlamentari? De ce nu taie de la partide?

8 iulie 2025

...

Marius Lulea Foto Aur 1024x682 1 780x470.jpg

Marius Lulea (prim-vicepreședinte AUR): „De ce nu taie de la parlamentari? De ce nu taie de la partide?”

8 iulie 2025

...

Axi 780x470.jpeg.webp.webp

Europarlamentarul Adrian Axinia: Moțiunea depusă de AUR împotriva Ursulei a deranjat birocrația europeană

8 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In