AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Alisa Coman (AUR), candidat la funcția de primar al comunei Oncești (Maramureș): „Voi face tot posibilul ca cetățenii comunei Oncești să fie în siguranță”

18 mai 2024
in Membri AUR
0
Alisa 3 686x1024.jpg
31
SHARES
219
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Alisa Coman are o vastă experiență în domeniul Juridic, Comunicare și Diplomație. Alisa candidează la funcția de primar al comunei Oncești, locul în care s-a născut, a copilărit și s-a format ca om. „Împreună putem face schimbarea pe care ne-o dorim cu toții” crede Alisa Coman.

Cine este Alisa Coman

Alisa Coman este un bun profesionist, o mamă și un om de excepție.

„Numele meu este Alisa Coman și candidez la funcția de primar al comunei Oncești, din partea partidului Alianța pentru Unirea Românilor (AUR).

Sunt căsătorită, am o fetiță și provin dintr-o familie modestă, dintr-o familie de oameni extrem de muncitori și cu credință față de Dumnezeu. Am crescut și am copilărit în comuna Oncești, mai exact în Oncestii Vechi, acolo unde m-am format ca om și am învățat lecții neprețuite, așa cum sunt prioritizarea valorilor umanității și corectitudinii, depășirea limitelor proprii și conectarea la realitățile oamenilor”, se descrie, într-un mod modest, candidata AUR.

Experiența profesională

Am absolvit Facultatea de Drept, urmând cursurile în România și Belgia, unde am dobândit cunoștințe în Drept european, Drept penal, Drept civil și Criminologie. În timpul studiilor, am inițiat și fondat o Asociație de Pregătire Juridică pentru studenți, unde am fost vicepreședinte pe toată durata studiilor.

După obținerea diplomei de licență în Drept, mi-am continuat studiile în relații publice, absolvind cursul acreditat de Ministerul Educației, Intact Media Academy, din cadrul trustului de televiziune Antena TV Group și timp de peste 5 ani am lucrat ca reporter TV pentru jurnalul de știri “Observator” și emisiunile de divertisment “Neatza cu Răzvan și Dani” și “Prietenii de la 11”, acolo unde am avut privilegiul de a colabora cu entități din toate categoriile sociale, oficiali guvernamentali, personalități publice, astfel devenind expert în comunicare și relații publice.

În 2021 am schimbat domeniul de activitate și am lucrat ca funcționar consular la Consulatul României din Budapesta, din cadrul Ambasadei României din Ungaria, unde am fost responsabilă de întreaga activitate notarială a consulatului, oferind suport la cel mai înalt nivel, implicându-mă activ în întocmirea dosarelor de acordare a cetățeniei române, luând parte la evenimente diplomatice și multe alte activități specifice Secție Consulare.

Am urmat un curs de Diplomație și Protocol la Institutul European din România și în iulie 2023 am terminat studiile de masterat, obținând diploma de master în Comunicare și Relații Publice.

Tot în 2023 am obținut și titlul de Inspector în Resurse Umane și am înființat, împreună cu o mână de prieteni, Asociația nonguvernamentală “POT FI EROU”. Asociație ce acordă sprijin umanitar tuturor persoanelor aflate în nevoie și în cadrul căreia mă ocup de tot ceea ce înseamnă coordonarea comunicării mass-media.

Alisa Coman: Vreau ca niciun cetățean să nu mai fie nevoit să facă naveta zeci de kilometri ori să plece din țară

Alisa Coman promite că va face tot ce-i stă în putință pentru a schimba în bine viața locuitorilor din Oncești.

„Prin transparență, responsabilitate și implicare activă, îmi propun să construiesc, împreună cu comunitatea, un viitor mai bun pentru toți locuitorii comunei Oncești, astfel încât niciun cetățean să nu mai fie nevoit să facă naveta zeci de kilometri ori să plece din țară.

Sunt pregătită să contribui la bunăstarea locuitorilor și să aduc un suflu nou în administrația locală, să implementez proiecte care să promoveze educația și cultura, să sprijin agricultura și mediul înconjurător, să asigur accesul la servicii de sănătate și infrastructură de calitate”, transmite candidata AUR.

Alisa Coman: M-am întors acasă, să pot da înapoi tot ce am învățat

Alisa Coman dorește să atragă cât mai multe fonduri și investiții pentru devoltarea comunei Oncești.

„Voi face tot posibilul ca cetățenii comunei Oncești să fie în siguranță, să aibă spații de recreație și timp liber, să aibă locuri de muncă, prin atragerea investitorilor din toate domeniile de activitate, iar copiii comunei Oncești să beneficieze de învățământ performant, prin modernizarea și digitalizarea școlilor și grădinițelor, organizarea taberelor educaționale pentru copii, construirea locurilor de joacă în curtea grădinițelor și școlilor și implementarea cursurilor de formare profesională pentru tineri și adulți.
Voi accesa fonduri europene încă din primul an de mandat, pentru dezvoltarea corectă a comunei Oncești și mă voi asigura că toți cetățenii se vor bucura de infrastructură rutieră și infrastructura de apă și canalizare, până la finalizarea mandatului meu de primar.

M-am întors acasă, să pot da înapoi tot ce am învățat și am nevoie de sprijinul întregii comunități pentru a reuși”, concluzionează Alisa Coman.



URL Copied

Share12Tweet8Share3

Citiți și

1752156868 Ursula.jpg
Membri AUR

Moțiunea AUR zdruncină Bruxelles-ul: suveraniștii s-au unit, Ursula plătește pentru loialitate

10 iulie 2025
Peiu 1000x560 1.webp.webp
Membri AUR

Guvernul Bolojan riscă să fie demis: moțiunea AUR, citită azi în Parlament

10 iulie 2025
Ursula Von Der Leyen 1024x576 1 1000x560 1.png
Membri AUR

„Semnal de alarmă” la Bruxelles: Moțiunea de cenzură AUR slăbește poziția Ursulei von der Leyen în fruntea Comisiei Europene

10 iulie 2025
Von Der Leyen Scaled.jpg
Membri AUR

Mită pentru voturi! Ursula von der Leyen le face eurodeputaţilor o mare concesie bugetară înaintea moţiunii de cenzură AUR

10 iulie 2025
Marius Lulea Foto Aur 1024x682 1 780x470.jpg
Membri AUR

Marius Lulea (prim-vicepreședinte AUR): „De ce nu taie de la parlamentari? De ce nu taie de la partide?”

8 iulie 2025
Axi 780x470.jpeg.webp.webp
Membri AUR

Europarlamentarul Adrian Axinia: Moțiunea depusă de AUR împotriva Ursulei a deranjat birocrația europeană

8 iulie 2025
Load More
Next Post
Bistrita.png

Claudiu Târziu (AUR), apel la unitate, de la Bistrița: Țara noastră trece printr-o mare cumpănă. Este nevoie ca APĂRĂTORII patriei române să se unească și să lupte împreună

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

George Simion Presedintele Romaniei Scaled.jpg

Vești importante pentru toți românii!

11 iulie 2025

...

Catalin Ghinararu.jpg

Cătălin Ghinăraru (AUR): „Aproape o treime din forța de muncă cu studii superioare lucrează în sectorul public. E una dintre marile probleme ale economiei românești.”

11 iulie 2025

...

Ursula.webp.webp

Von der Leyen becomes extremely vulnerable after AUR censure motion – Pandora’s Box has been opened

11 iulie 2025

...

Deputat Aur Ramona Bruynseels 780x470.jpg.webp.webp

Ramona Ioana Bruynseels (AUR): „Statul e dator vândut și cere sacrificii de la cei mai corecți români”

10 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In