AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Lacrimi amare la Moscova și Beijing! Eforturile țărilor din BRICS au eșuat

28 iunie 2024
in Declarații politice
0
Vladimir Putin Si Xi Jinping.jpg
26
SHARES
187
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Dolarul american rămâne valuta primară pentru rezerve la scară globală, și nici euro, nici țările din grupul BRICS nu au reușit să-i reducă dominația, se arată într-un studiu nou, citat de Reuters. Studiul arată că dolarul continuă să domine deținerile de rezerve străine, facturarea comercială și tranzacțiile valutare la nivel mondial, iar rolul său de principală monedă de rezervă globală este sigur pe termen scurt și mediu.

Centrul GeoEconomics de la Atlantic Council constată că, dimpotrivă, în ultima vreme rolul „supradimensionat” al dolarului în economia globală s-a consolidat, dată fiind creșterea economică robustă a economiei americane, politica monetară mai strânsă și creșterea unor riscuri geopolitice.

Studiul spune că eforturile țărilor din BRICS, o structură dominată de Rusia și China, de a forma o valută comună și de a reduce rolul dolarului american – au eșuat.

Raportul de la GeoEconomics Center arată că sancțiunile impuse Rusiei de grupul G7 ca urmare a invaziei din Ucraina au accelerat eforturile statelor BRICS de a crea o uniune monetară, dar țările respective nu au făcut progrese în „de-dolarizare”.

BRICS este o organizație interguvernamentală alcătuită din Brazilia, Rusia, India, China, Africa de Sud, Iran, Egipt, Etiopia și Emiratele Arabe Unite.

Autorii studiului nu exclud ca eforturile de a crea un sistem intern de plăți în BRICS să dea roade într-un viitor mai îndepărtat, dar atrag atenția că asemenea acorduri nu sunt ușor de edificat, dat fiind că negocierile decurg în cadru bilateral.

Eforturile Chinei de a promova renminbi ca monedă de rezervă au eșuat și ele, iar autorii raportului spun că de vină sunt îndoielile legate de economia chineză, poziția Beijingului față de războiul Rusiei în Ucraina și teama de o invazie chineză în Taiwan.

Euro, considerat pe vremuri un concurent la rolul internațional al dolarului, a slăbit și el în ultima vreme ca valută alternativă, astfel că investitorii care vor să-și reducă expunerea la risc se orientează mai degrabă spre aur.

Share10Tweet7Share3

Citiți și

Lulea Marius.jpg
Declarații politice

Marius Lulea (AUR): Tăierea investițiilor în loc de tăierea sinecurilor e politica PSD-PNL

13 iunie 2025
Razvan Biro Aur.jpg
Declarații politice

Răzvan Biro (AUR): Tinerii din România sunt cei mai săraci din Uniunea Europeană

13 iunie 2025
Peiu Scaled.webp.webp
Declarații politice

Petrișor Peiu (AUR): 35 de ani de la prima mineriadă. Justiția întârzie, democrația se prăbușește

13 iunie 2025
Lulea.jpg
Declarații politice

Marius Lulea (AUR): Să taie sinecurile! Dacă taie din investiții, care mai este rațiunea statului?

13 iunie 2025
Adrian Axinia: ECR cere investiții reale în transport, nu cheltuieli nejustificate pe obiective climatice radicale!
Declarații politice

Adrian Axinia (AUR): „România produce curent, dar românii nu-și mai permit să aprindă lumina!”

12 iunie 2025
Trump a prezentat „cardul de aur”, viza pentru SUA care costă 5 milioane de dolari
Declarații politice

Trump a prezentat „cardul de aur”, viza pentru SUA care costă 5 milioane de dolari

12 iunie 2025
Load More
Next Post
Ciuca Ciolacu Carte Ostas.jpg

Ciolacu și Ciucă se tem de prezidențiale – Ceartă în coaliție pe ziua alegerilor – PNL și PSD știu că românii îi detestă

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025

...

Romanian American Business Conference 5.jpg

145 de ani de relații diplomatice România–SUA! Adevărul e baza unui parteneriat real!

14 iunie 2025

...

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): Tăierea investițiilor în loc de tăierea sinecurilor e politica PSD-PNL

13 iunie 2025

...

Img 8868.jpeg

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In