AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Consultări politice privind alegerile prezidențiale și parlamentare, luni, la Palatul Victoria

1 iulie 2024
in Mass-Media
0
Palat.png
20
SHARES
145
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Guvernul anunţă consultări, luni şi marţi, cu partidele politice pe tema calendarului electoral pentru alegerile prezidenţiale şi parlamentare din acest an.

„Având în vedere intenţia Guvernului de a finaliza calendarul electoral pentru alegerile prezidenţiale şi parlamentare – 2024, luni, 1 iulie, vor avea loc consultări cu partidele politice, la Palatul Victoria, după următorul program: 10,00 – USR; 11,00 – AUR; 14,00 – UDMR; 15,00 – SOS, 16,00 – Grupul Minorităţilor Naţionale şi 17,00 – PUSL. De asemenea, marţi, 2 iulie, va continua dialogul cu reprezentanţii altor formaţiuni politice”, se arată într-un comunicat al Guvernului transmis, duminică, Agerpres.

Din partea Guvernului, vor participa la consultări premierul Marcel Ciolacu, viceprim-ministrul Marian Neacşu şi vicepremierul şi ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu.

AUR condamnă iresponsabilitatea coaliției PSD-PNL

Alianța pentru Unirea Românilor a anunțat că va participa luni, 1 iulie, de la ora 11:00, la consultările anunțate de premierul Marcel Ciolacu cu privire la data alegerilor prezidențiale din acest an.

„AUR condamnă lipsa de asumare a prim-ministrului Marcel Ciolacu, precum și iresponsabilitatea coaliției PSD-PNL în privința modului deficitar în care cele două partide conduc țara și au organizat alegerile din 9 iunie, iar acum jonglează, după propriile interese politice, cu data alegerilor prezidențiale”, se precizează într-un comnicat primit pe adresa redacției.

Delegația AUR va fi compusă din președintele AUR, George Simion, președintele Consiliului Național de Conducere al AUR, Claudiu Târziu, și prim-vicepreședintele AUR, Marius Lulea.

Programul consultărilor

Delegația USR este prima care merge la consultări, de la ora 10.00, delegația AUR fiind anunțată pentru ora 11.00, apoi UDMR de la ora 14.00.

Discuțiile vor continua cu reprezentanţii partidului  S.O.S. România (ora 15.00), cu grupul minorităţilor naţionale (de la 16.00) și cu PUSL (de la 17.00).

 

Share8Tweet5Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
Senat Final.jpg

Călin Matieș, lider de grup al senatorilor AUR, după plecarea lui Claudiu Târziu la Bruxelles

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Simion.jpg

George Simion cere adevărul despre Salina Praid: acuză coaliția că blochează ancheta parlamentară

25 iunie 2025

...

Praid Kelemen.jpg

Au respins Comisia de anchetă AUR cu privire la Praid

25 iunie 2025

...

Peiu Scaled.webp.webp

AUR lansează o campanie de sprijin pentru antreprenorii români sufocați de haosul fiscal: Statul vă tratează ca pe infractori, nu ca pe un partener

25 iunie 2025

...

Sanatatii 16 9 2.jpg

Statul român este obligat să asigure accesul la noi tipuri de tratamente! Ministrul Sănătății trebuie să plaseze pacientul în centrul deciziilor administrative și bugetare!

25 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In