AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Petrișor Peiu: „Românii își vor putea realiza obiectivul de a locui în condiții decente cu greu, atât timp cât nu vor avea acces la credite cu o dobândă rezonabilă”

1 iulie 2024
in Membri AUR
0
Peiu 2 Faceai Enhance 4x 2 Scaled.jpeg
20
SHARES
142
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Analistul economic Petrișor Peiu consideră că românii își vor putea realiza obiectivul de a locui în condiții decente cu greu, atât timp cât nu vor avea acces la credite cu o dobândă rezonabilă. Tocmai de aceea acesta a lăudat propunerea lui George Simion, liderul AUR, de a reduce la zero dobânda plătită de beneficiarul unui credit ipotecar.

„Românii își vor putea realiza obiectivul de a locui în condiții decente cu greu, atât timp cât nu vor avea acces la credite cu o dobândă rezonabilă. Iată de ce propunerea cât se poate de concretă a lui Simion de a reduce la zero dobânda plătită de beneficiarul unui credit ipotecar se adresează unei nevoi cât se poate de reale din lumea celor dezavantajați din societatea noastră de astăzi”, a spus Petrișor Peiu.

Potrivit acestuia, în puternic contrast cu sărăcia românilor și cu precaritatea condițiilor de locuit, avem cele mai leneșe, dar și cele mai rentabile bănci ale continentului european.

„Băncile noastre sunt cele mai „leneșe” de pe continent, pentru că avem cea mai mică pondere a activelor bancare din PIB, adică avem cele mai puține credite date. Ori asta ar trebui să fie principala activitate a unei bănci: să crediteze! Dar tot băncile noastre, oameni buni, sunt și printre cele mai cele mai rentabile din Uniune, având printre cele mai ridicate rate de rentabilitate a capitalurilor proprii (ROE-return on equity), cu o medie anuală de peste 20% din 2000 încoace. Cum se poate să ai o rentabilitate atât de mare a capitalului, dacă dai atât de puține credite? Păi foarte simplu: având dobânzi uriașe la creditele date. Motiv pentru care dobânzile la creditele date de băncile românești sunt pe locul doi în Uniunea Europeană ca mărime, după cele ale băncilor maghiare”, a spus Petrișor Peiu.

Prin Planul Simion, liderul AUR își propune să ușureze povara asupra românilor și va permite acestora să se simtă în siguranță și confortabil în propriile case prin oferirea persoanelor care au deja un credit ipotecar/imobiliar, un pachet de refinanțare pentru sume cuprinse între 35 000 euro și 70 000 euro (în funcție de numărul de camere și suprafața apartamentului), astfel încât sumele de rambursat lunar către bănci să descrească substanțial.

Astăzi, cei mai mulți dintre cetățenii care au contractat credite ipotecare/imobiliare de la băncile din România se află în continuare sub presiunea rambursării sumelor datorate către băncile creditoare, din cauza creșterii necontrolate a ratei dobânzilor atrase de respectivele credite, dobânzi care conduc la sume lunare de restituit mult prea mari pentru posibilitățile acestor cetățeni.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Piperea 1000x600 1 1000x560 1.png
Membri AUR

Gheorghe Piperea se ridică împotriva UE: moțiune de cenzură contra Ursulei von der Leyen!

26 iunie 2025
Petrisor Peiu 1536x1024 1.jpg
Membri AUR

AUR vine cu o propunere care ușurează viața românilor: TVA 0% la coșul zilnic

18 iunie 2025
AUR: De pensiile speciale nu se vor atinge, nici de propriile privilegii, dar va fi împovărat poporul cu noi taxe şi impozite
Membri AUR

Apărăm familia românească! AUR spune un NU hotărât creșterii de taxe!

16 iunie 2025
Creditamanet Lingouri Aur.jpg
Membri AUR

Românii se pregătesc de vremuri grele: crește spectaculos cererea de lingouri de aur

11 iunie 2025
Lulea 1000x560 1.jpg
Membri AUR

Prevenirea consumului de droguri în școli: AUR propune măsuri stricte de securitate

4 iunie 2025
Marian Enacheeee.webp.webp
Membri AUR

Pensie de peste 100.000 de lei pentru șeful CCR, Marian Enache: privilegii în disprețul realității românilor de rând

30 mai 2025
Load More
Next Post
Peiu 2 Faceai Enhance 4x.jpeg

Petrișor Peiu: „Cine vine și spune că are ca prioritate politică construcția de locuințe moderne la prețuri accesibile sigur a găsit o modalitate de a se adresa familiilor tinere”

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Simion.jpg

George Simion: Acest guvern nu va avea niciun rezultat pentru că nu a fost votat de români, nu vine în urma susținerii poporului român

29 iunie 2025

...

Marius Lulea.jpg

Marius Lulea: Ca în 1940, fiecare ocupant a luat câte ceva: unul pădurile, petrolul, altul cerealele, unii apa, alții energia

28 iunie 2025

...

Ursula.jpeg

Grupul AUR din PE a strâns semnături pentru moțiune împotriva Ursulei. Ce înseamnă acest lucru

28 iunie 2025

...

Piperea 1000x600 1.png

Gheorghe Piperea, europarlamentar AUR, inițiază moțiunea împotriva Comisiei Europene. România spune stop dictaturii birocratice

28 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In