AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Sondaj SOCIOPOL: George Simion l-a depășit pe Nicolae Ciucă

20 octombrie 2024
in Declarații politice
0
George Ciuca.png
20
SHARES
145
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Conform unui sondaj realizat de SOCIOPOL, în perioada 14 – 18 octombrie 2024, prezidențibilul PSD, Marcel Ciolacu, conduce cu 26%, în timp ce prezidențiabilul AUR, George Simion, a ajuns la 20% și l-a depășit pe Nicolae Ciucă, prezidențiabilul PNL având doar 17%.

”Cel mai recent sondaj Sociopol, realizat în perioada 14 – 18 octombrie 2024, indică un peisaj electoral consolidat, cu mici diferențe față de sondajul anterior.

Marcel Ciolacu (PSD) își păstrează în continuare supremația, ocupând locul întâi în ierarhia de vot cu 26%. Acest procent îi asigură intrarea fără probleme în turul doi, din poziția de câștigător clar al turului 1.

Cel de-al doilea loc în finala turului doi este puternic contestat de George Simion (AUR), cu 20%, și de Nicolae Ciucă (PNL) cu 17%. Competiția dintre aceștia doi rămâne în continuare strânsă și va reprezenta, cu siguranță, momentul de suspans al acestei campanii electorale.

Următoarea poziție este ocupată de Elena Lasconi (USR), pe locul patru, cu 13%. Lasconi prezintă o evoluție relativ constantă în sondajele Sociopol.

Geoană este în scădere, Diaconescu este în creștere

Următoarea poziție, locul cinci, este contestat de independenții Mircea Geoană, cu 10%, și Cristian Diaconescu, cu 9%. Geoană este într-o scădere semnificativă. Din contră, Diaconescu este în creștere.

Ceilalți candidați obțin scoruri reziduale, de maxim două puncte procentuale, și nu contează semnificativ în economia competiției.

Participarea la vot în țară este estimată la 52% (likely voters). Ținând cont și de diaspora, estimăm o participare finală la vot în turul unu ușor peste 55%.

Cursa pentru intrarea în finala turului doi rămâne în continuare intensă. Pe lângă Ciolacu, desprins deja de restul plutonului, întrebarea este: cine va fi al doilea care intră în finală – Simion sau Ciucă?

Sondajul este reprezentativ pentru populaţia adultă neinstituţionalizată cu rezidența în România. Volumul eşantionului: 1,003 persoane.

Perioada de culegere a datelor: 14 – 18 octombrie 2024. Metoda culegerii datelor: interviuri telefonice (CATI). Marja de eroare, la un nivel de încredere de 95%, este de +/- 3.2%.”, scrie Mirel Palada, cel care a prezentat sondajul SOCIOPOL.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Lulea.jpg
Declarații politice

AUR: De pensiile speciale nu se vor atinge, nici de propriile privilegii, dar va fi împovărat poporul cu noi taxe şi impozite

10 iunie 2025
Lulea Marius.jpg
Declarații politice

Marius Lulea (AUR): Nu există niciun program de guvernare. Creditorii internaționali au dictat deja măsurile

9 iunie 2025
Piperea 1000x600 1.jpg
Declarații politice

Gheorghe Piperea (AUR): Sărăcirea populației României

9 iunie 2025
Barcari.webp.webp
Declarații politice

AUR: Partidele sistemului lovesc în cei vulnerabili – pensionari, văduve de război, persoane cu handicap – în timp ce instituțiile statului continuă dezmățul pe bani publici

7 iunie 2025
Nd Pizza 1.webp.webp
Declarații politice

Nu v-a plăcut reforma administrativă a lui Simion? Plătiți taxe imense cu Nicușor!

6 iunie 2025
Cristian Sipos Aur.jpg
Declarații politice

Cristian Șipoș (AUR): „Securitatea energetică a României, o prioritate națională neglijată”

6 iunie 2025
Load More
Next Post
După un mandat, încă un palat! – Protest AUR la vila de protocol pregătită de guvern pentru Iohannis

După un mandat, încă un palat! – Protest AUR la vila de protocol pregătită de guvern pentru Iohannis

Activitatea AUR din Parlament

Caravana Medicală AUR

George Simion 10 Mai.jpg

Maia Sandu ne-a furat alegerile! Trebuie să plătească electoral. Mesaj pentru toți basarabenii | VIDEO

10 iunie 2025

...

Lulea.jpg

AUR: De pensiile speciale nu se vor atinge, nici de propriile privilegii, dar va fi împovărat poporul cu noi taxe şi impozite

10 iunie 2025

...

1749550830 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – #georgesimion #unitate #democratie #impreuna #prosperitate #românia #gs

10 iunie 2025

Investitiilor 16 9.jpg

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, domnul Marcel-Ioan Boloș și ministrul Sănătății, domnul Alexandru Rafila trebuie să ne spună de ce banii din PNRR întârzie și mii de cabinete medicale așteaptă fondurile europene pentru renovare!

10 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In