AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

George Simion, despre reforma fiscală propusă de Ciolacu: un dictat al Băncii Mondiale și al instituțiilor financiare externe

29 octombrie 2024
in Mass-Media
0
1729891984 George Simion Ciolacu.jpg
19
SHARES
136
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

George Simion a afirmat că reforma fiscală propusă de Ciolacu este mai degrabă un dictat al Băncii Mondiale și al instituțiilor financiare externe deoarece va avea drept consecință supraîndatorarea românilor. Datoria publică va atinge un nivel nesustenabil, 62% din PIB, iar efectele vor fi înghețarea salariilor din 2025 și a pensiilor din 2026. Actualii guvernanții trebuie să iasă public și să spună de ce și-au asumat o asemenea „reformă”.

Perpetuarea acestei guvernări va sărăci și mai tare românii. În condițiile în care taxele pe muncă și venituri vor crește cu aproape 50%, Marcel Ciolacu trebuie să le spună românilor de ce și-a asumat astfel de decizii, mai ales că în tot acest timp cheltuielile bugetare nu au scăzut deloc.

Planul fiscal promovat de guvernul lui Marcel Ciolacu va însemna:

  • Desființarea regimului favorabil de impozitare pentru microîntreprinderi, afectând micii antreprenori;
  • Creșteri de impozite pe proprietate și venituri;
  • O taxare împovărătoare asupra micilor afaceri și o subțiere a clasei de mijloc, reducând oportunitățile și bunăstarea pentru cei mai mulți români.

George Simion consideră că această reformă fiscală pare mai degrabă „un dictat al Băncii Mondiale și al instituțiilor financiare externe, și nu o reformă locală adaptată nevoilor românilor Reforma fiscală a PNRR, impozitarea microîntreprinderilor, sistemul de cheltuieli publice, salariul minim și pensiile vor fi reglementate în interesul creditorilor, nu al românilor”, a punctat acesta.

Dacă doriți să susțineți acest proiect media independent acum o puteți face. Apăsați aici.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Bolojan Boc Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Emil Boc ar putea fi propunerea de judecător la CCR – În vară se vacantează 3 posturi de judecător la CCR

6 aprilie 2025
Bogdan Peschir Bogpr.webp.webp
Mass-Media

Marius Lulea: „Democrația este suspendată.” Cazul Bogdan Peșchir arată cât de jos a ajuns justiția din România

5 aprilie 2025
Ct Un.png
Mass-Media

Europarlamentarul Claudiu Târziu: Marcel Ciolacu pregătește terenul pentru ratarea următoarelor obiective din PNRR

4 aprilie 2025
Img 4948 Scaled.jpeg
Mass-Media

Deputatul Silviu Gurlui (AUR): „700 de milioane de euro pierduți pentru protejarea unui sistem inechitabil. România are nevoie de reforme reale, nu de compromisuri politice”

4 aprilie 2025
Ingrid Mocanu: „Judecătorii de la BEC au fost complici cu partidele care au capturat statul”
Mass-Media

Marius Lulea: A venit momentul ca AUR să fie reprezentat în CCR. E vorba de echilibru, nu de putere

4 aprilie 2025
Stampile Vot.jpg
Mass-Media

O nouă campanie electorală a început vineri, după anularea alegerilor prezidențiale din 2024

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
Image 48.png

Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită. AUR, dosar penal pentru ajutorul dat la Pechea

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

George Simion The American Conservative.jpeg

Apariția din The American Conservative: Viitorul aparține patrioților

14 mai 2025

...

1747257456 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – În 30 de minute începe evenimentul de la Roma: câteva clarificări!

14 mai 2025

George Simion Duda Polonia.jpg

Suntem izolați sau izolaționiști?! Nicidecum! Așa a fost prima parte a zilei de azi | VIDEO

14 mai 2025

...

George Simion 10 Mai.jpg

Vă mulțumesc pentru liniștea de care dați dovadă în aceste zile! Mă bucur să văd în ochii voștri că nu vă este frică, că sunteți oameni liberi! Cu Dumnezeu înainte! | VIDEO

14 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In