AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Proiectul AUR care viza unirea Hidroelectrica cu CEO și înființarea unei societăți comerciale de producere și distribuție a energiei electrice, respins de PSD-PNL

13 noiembrie 2024
in Membri AUR
0
George Simion 3 1 1200x802 1 780x470.webp.webp
20
SHARES
141
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a propus un proiect de lege care viza fuziunea a două dintre cele mai importante companii energetice din România: Hidroelectrica și Complexul Energetic Oltenia (CEO).

Scopul proiectului era de a înființa o societate comercială puternică, capabilă să producă și să distribuie energie electrică la prețuri competitive pe piața națională. Inițiativa venea pe fondul crizei energetice și al creșterii costurilor la energie, dorindu-se o consolidare a capacității României de a-și asigura necesarul intern de energie electrică și de a-și reduce dependența de importuri. Proiectul a fost respins de majoritatea parlamentară formată din PSD și PNL.

În ciuda acestui fapt, George Simion a reiterat că AUR susține în continuare această propunere întrucât crearea unui holding între Hidroelectrica, Nuclearelectrica şi CEO Oltenia ar contribui la obţinerea unui mix energetic şi energie la preţ avantajos.

În ultimii ani, AUR a înaintat peste 200 de proiecte legislative, majoritatea vizând consolidarea economiei naționale, protejarea resurselor naturale și reducerea costurilor pentru cetățeni. Majoritatea acestor proiecte au fost blocate de către partidele aflate la guvernare, PSD și PNL, deși ar fi contribuit masiv la bunăstarea românilor.



URL Copied

Share8Tweet5Share2

Citiți și

1740588522 Image 4.png
Membri AUR

Deputatul AUR Petre Pușcașu cere explicații ministrului Economiei privind blocajele din finanțările pentru antreprenori: „statul român riscă să intre în incapacitate de plată”

18 aprilie 2025
Image 9.png
Membri AUR

Senatorul AUR Sorin Lavric solicită explicații ministrului Apărării cu privire la valorificarea industriei naționale de apărare prin programul ReArm Europe

7 aprilie 2025
613 Selectat Scaled E1742389046849.jpg
Membri AUR

Senatorul AUR Corneliu Negru: Plafonarea prețurilor la energie, un mecanism care favorizează băieţii deştepţi din energie

7 aprilie 2025
Image.png
Membri AUR

Traficanții de droguri sunt liberi, dar Peșchir e deținut politic

5 aprilie 2025
George Simion Mesaj.jpg
Membri AUR

Taxele lui Trump, în viziunea lui Simion: nu reprezintă „un gest de ostilitate”, ci „un semnal pe care europenii refuză să-l înțeleagă”

3 aprilie 2025
Tezaur Daci Furt.jpg
Membri AUR

Furt istoric, reacție lamentabilă! Ministerul Culturii pasează responsabilitatea și spune că fără asigurare, nu există despăgubiri!

1 aprilie 2025
Load More
Next Post
Whatsapp Image 2024 01 31 At 10.49.54 Dba4066e.jpg

Proiectul AUR privind modificarea Legii porcului, astfel încât românii să poată vinde animalele pe care le cresc în propria gospodărie, respins de PSD-PNL

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Blat Gigi Becali Fals.jpg

Adevărul: George Simion nu are niciun blat cu Gigi Becali

13 mai 2025

...

Dezbatere Digi.jpeg

De ce nu a mai avut loc dezbaterea de la Digi24?

13 mai 2025

...

Finantelor 16 9 1.jpg

Ministrul Finanțelor, domnul Tánczos Barna și ministrul Justiției, domnul Radu Marinescu, trebuie să ne ofere clarificări despre noile majorări ale salariilor din Justiție!

13 mai 2025

...

George Simion Nicusor Dan Dezbatere Scaled.jpg

Adevărul despre anularea dezbaterii de la Universitatea București

13 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In