AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Cristian Terheș, despre poziția Guvernului României: „Niciodată la masa bogaților, sclavii și săracii nu vor lua parte”

8 decembrie 2022
in Mass-Media
0
Cristian Terhes.png
21
SHARES
148
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Europarlamentarul Cristian Terheș afirmă că de 11 ani România este ținută în afara spațiului Schengen, deși și-a obținut dreptul național de a fi parte din această uniunie vamală.

Dacă partidele care s-au perindat până acum la guvernare și-ar fi făcut treaba, România ar fi intrat astăzi în Schengen, exact cum a intrat Croația, a susținut Cristian Terheș de la Bruxelles.

„Niciodată la masa bogaților, sclavii și săracii nu vor lua parte. E momentul să ne ridicăm în picioare și să ne cerem drepturile care ni se cuvin. Intrarea României în Schengen nu este un privilegiu, nu este ceva pe care cineva ni-l dă din prea mare mărinimie pe care o are față de România. Este un drept pe care România l-a câștigat cu costuri enorme. Protejarea granițelor României și granițele Uniunii Europene se face cu banii românilor. Dacă avem obligații pe deoparte, normal este să avem și drepturi.„, a completat Cristian Terheș.

România a ratat din nou aderarea la Spațiul Schengen după ce Austria și Olanda au votat joi la Consiliul JAI de la Bruxelles împotriva aderării Bulgariei și României la acest spațiu. Austria a anunțat oficial, prin vocea ministrului său de Interne, că se opune aderării României și Bulgariei.

Olanda a votat la pachet pentru respingerea României și Bulgariei, deși susținea România, dar decuplarea celor două țări s-a dovedit imposibilă.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
Lulea Marius Dorin Aur931 Scaled.jpg

Marius Lulea: politicienii europeni acuză că nimic din ce se discută cu diplomația română nu se întâmplă

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): „Statul pedepsește antreprenorii în loc să-i sprijine”

4 iulie 2025

...

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): În 5 ani au triplat impozitul pe dividende și au crescut de 4 ori TVA-ul în construcții!

3 iulie 2025

...

Nicusor Dan Ilie Bolojan 1.jpg

Țara, condusă în haos! Peste jumătate dintre români NU mai cred în direcția Guvernului Bolojan!

3 iulie 2025

...

Bolojan 3.jpg

Peste jumătate dintre români cred că Guvernul Bolojan duce țara într-o direcție greșită

3 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In