AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

VIDEO/ Claudiu Târziu, la Chișinău: Sperăm ca reunificarea Basarabiei cu România să se facă cât mai curând, dar trebuie să fim atenți la primejdiile ideologice. Se prefigurează instaurarea unui nou totalitarism

26 noiembrie 2023
in Mass-Media
0
Ct Chisinau.png
21
SHARES
151
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Reunificarea Basarabiei cu România va avea loc și ea va repara o nedreptate istorică, însă trebuie să fim atenți la primejdiile ideologice care amenință nu doar acest act, ci normalitatea și, inclusiv, întreaga românitate, a declarat, duminică, la Chișinău, Claudiu Târziu, președintele CNC AUR.

Prezent la conferința „România la răscruce de istorie”, Claudiu Târziu i-a avertizat pe frații de dincolo de Prut că în România se face tot mai simțită influența ideologiei neomarxiste.

„Familia și libertatea sunt supuse unor atacuri programatice din partea unor instituții care au încăput pe mâna unor comisari ai neocomunismului, căruia i se mai spune neomarxism, marxism cultural și, un cuvânt mult prea blând, progresism. Prin această ideologie nu se urmărește altceva decât transformarea omului într-un animal, lipsit de orice orizont spiritual, de empatie față de ceilalți, tratat ca un număr și mânat într-o turmă. Ideologia neomarxistă a cuprins cam totul, ni se propune un limbaj nou, obiceiuri noi. Această ideologie vrea să vredem să normalitatea este relativă, iar obiceiurile stranii pe care unii le au reprezintă adevărata normalitate”, a spus Claudiu Târziu.

Potrivit acestuia, astăzi se prefigurează instaurarea la nivel european, dar cu expansiuni în întreaga lume, a unui nou totalitarism, iar acest lucru se poate face prin restrângerea sau suprimarea libertăților.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
Jurnalist.jpg

Sergio Velasco: Spania pe drumul spre dictatură?

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Nicusor Dan Cu Marian Enache Si Ilie Bolojan Foto Vlad Chirea.webp.webp

AUR depune moțiune de cenzură împotriva guvernului Bolojan

7 iulie 2025

...

Cosea.jpg

Mircea Coşea desfiinţează măsurile lui Bolojan: „Unde să ne mai dezvoltăm când economia cade, când nu este susţinută de consum?”

7 iulie 2025

...

Ursula Von Der Leyen.jpg

Von der Leyen sub presiune: Moțiunea de cenzură AUR stârnește tensiuni în Parlamentul European

7 iulie 2025

...

Guvern 1.webp.webp

Ziua în care Guvernul își asumă, cu seninătate, austeritatea pe spinarea oamenilor

7 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In