AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Petrișor Peiu i-a criticat și pe cei care au catalogat propunerea lui George Simion ca fiind o propunere radicală

1 iulie 2024
in Membri AUR
0
Peiu 4 Faceai Enhance 4x.jpeg
24
SHARES
171
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Analistul economic Petrișor Peiu a analizat Planul Simion, program cu care George Simion, liderul AUR și candidatul partidului la alegerile prezidențiale, a ieșit public săptămâna trecută. Petrișor Peiu a răspuns cu o serie de exemple concrete celor care spun că spun că acest plan presupune o mare cheltuială a bugetului public care ar putea adânci deficitul bugetar.

„Ei bine, hai să vedem cam ce se întâmplă chiar acum, în acești ani, cu bugetul public:

Guvernul a cumpărat 600 de mașini BMW pentru poliție, de la firma deținută de cel mai bun prieten al lui Klaus Iohannis, deși există în țară doi producători auto;

Guvernul a cumpărat, în valoare de DOUĂ miliarde de euro, trenuri fabricate în Polonia: 82 de trenuri electrice de la firma poloneză PESA, 37 de trenuri electrice de la compania franceză ALSTOM și încă 16 locomotive electrice de la aceiași francezi, fără să ceară să se producă în România niciun șurub din aceste trenuri;

Guvernul a cumpărat, prin acorduri guvernamentale, deci fără licitație, sisteme de armament de multe miliarde de dolari, pe care le-a plătit în avans, fără să solicite ca măcar o parte din aceste furnituri să se producă în România;

Același guvern a decis să cumpere trenuri cu hidrogen, deși nu există un astfel de produs în exploatare comercială în Europa și, deși putea să cumpere, de aceiași bani, mult mai multe trenuri electrice sau să electrifice multe secții de circulație importante;

Și tot guvernul a decis să cumpere, cu multe miliarde de dolari, mini-reactoare nucleare, un alt produs care nu există astăzi în exploatare în emisfera vestică și care va avea cel mai mare preț dintre toate cele posibile, tocmai pentru că vor fi prototipuri”, a explicat Petrișor Peiu.

Acesta arată că doar din aceste exemple adunate se strâng peste 15 miliarde de euro cheltuite de coaliția PSD-PNL numai pentru a cumpăra din import lucruri din care economia noastră nu se va alege cu nimic. „Au oare, dreptul moral, cei care au cheltuit cu asemenea ușurință astfel de sume să conteste dreptul altor candidați de a propune un plan de construcții de locuințe în România, de firme românești?”, a completat analistul economic.

Petrișor Peiu i-a criticat și pe cei care au catalogat propunerea lui George Simion cu privire la construirea de apartamente cu doar 35.000 de euro ca fiind o propunere radicală. „În campania din 2020, punctul central al promisiunilor USR era chiar anularea pentru toți salariații a impozitului pe venit și a contribuțiilor pentru partea de salariu echivalentă salariului minim, ceea ce echivala cu reducerea veniturilor statului cu un sfert în acel moment. Și nimeni nu a fost șocat atunci de o propunere atât de radicală. Toți cei care aplaudau atunci propunerea USR,  acuză, astăzi, radicalismul planului lui George Simion”, a conchis analistul economic.

Share10Tweet6Share2

Citiți și

1740588522 Image 4.png
Membri AUR

Deputatul AUR Petre Pușcașu cere explicații ministrului Economiei privind blocajele din finanțările pentru antreprenori: „statul român riscă să intre în incapacitate de plată”

18 aprilie 2025
Image 9.png
Membri AUR

Senatorul AUR Sorin Lavric solicită explicații ministrului Apărării cu privire la valorificarea industriei naționale de apărare prin programul ReArm Europe

7 aprilie 2025
613 Selectat Scaled E1742389046849.jpg
Membri AUR

Senatorul AUR Corneliu Negru: Plafonarea prețurilor la energie, un mecanism care favorizează băieţii deştepţi din energie

7 aprilie 2025
Image.png
Membri AUR

Traficanții de droguri sunt liberi, dar Peșchir e deținut politic

5 aprilie 2025
George Simion Mesaj.jpg
Membri AUR

Taxele lui Trump, în viziunea lui Simion: nu reprezintă „un gest de ostilitate”, ci „un semnal pe care europenii refuză să-l înțeleagă”

3 aprilie 2025
Tezaur Daci Furt.jpg
Membri AUR

Furt istoric, reacție lamentabilă! Ministerul Culturii pasează responsabilitatea și spune că fără asigurare, nu există despăgubiri!

1 aprilie 2025
Load More
Next Post
Peiu 3 Faceai Enhance 4x.jpeg

Petrișor Peiu, analist economic: „Politica noastră din ultimele decenii este un lung șir de promisiuni neonorate”

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

George Simion 10 Mai.jpg

10 Mai – Ziua Regalității, Ziua Suveranității noastre! Mulțumim înaintașilor!

10 mai 2025

...

Nicusor Dan Scrisoare Preoti.jpeg

Ei au voie să trimită scrisori targetate, noi nu! Ia să vedem cum încearcă Nicușor să mintă preoții | FOTO

9 mai 2025

...

9 Mai Ziua Europei Scaled.jpg

9 mai – Ziua Europei, între ideal și realitate

9 mai 2025

...

George Simion Alegeri 18 Mai Scaled.jpg

Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect | VIDEO

8 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In