AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

George Simion: „Vrem, prin planul Simion, ca România să fie țara turismului”

31 august 2024
in Membri AUR
0
Whatsapp Image 2024 08 31 At 11.45.371 1024x682.jpeg
22
SHARES
158
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Președintele AUR, George Simion, a prezentat, vineri, planul de măsuri pentru domeniul turismului. Liderul AUR a declarat că România trebuie să fie țara turismului, având toate atuurile necesare.

„Vrem, prin planul Simion, ca România să fie țara turismului. Putem face acest lucru. 98% din firmele de turism au capital românesc. Cu toate acestea avem numai 2 milioane de turiști anual, turiști străini, pe când românii anul trecut au plecat 3.500.000 în străinătate pentru turism, din care un milion numai în Turcia. Asta este imaginea actuală a turismului românesc. Unul din șapte români muncesc în sectorul de turism sau Horeca. (…) Cu siguranță antreprenorii români în multe zone excelează prin creativitate, prin inventivitate și dacă sunt lăsați să-și desfășoare activitatea cum trebuie, vor realiza performanță pentru ei și asta înseamnă implicit performanță pentru România”, a spus George Simion.

Candidatul AUR la alegerile prezidențiale a enunțat măsurile cuprinse în Planul Simion.
„Avem măsuri specifice domeniului turistic. Modificăm și adaptăm vacanțele școlare în funcție de sezonul turistic. Oferim prime de incoming în cuantum de 10 euro per turist, dacă acel turist stă minim 3 nopți cazat într-o unitate hotelieră”, a precizat liderul AUR.

Acesta a subliniat că aceste măsuri, la fel ca și măsurile din alte domenii pe care liderul AUR le-a prezentat, despre gospodăria țărănească, despre reindustrializare, despre transport, se găsesc și în alte programe de guvernare, dar care nu au fost pus în aplicare niciodată.

„Venind încoace, am citit programul de guvernare din 2021 al Coaliției PSD-PNL-UDMR, ca să-mi fac temele corespunzător. Aceleași prime de incoming au fost promise de ministrul Cadariu și de guvernul Ciucă – Ciolacu. Erau într-un cuantum mai mare și cu o durată mai mare. Doar că domnul Cadariu nu cunoștea domeniul. El a vrut să fie contabil. A fost contabil până l-a luat domnul Flutur de acolo, de la Suceava, de unde era domnia sa contabil și scria Bucovina din oi, și l-a parașutat în fruntea unui minister care avea de toate și secretari de stat, și sediu mare, și nu a făcut nimic domnul Cadariu și nu s-au implementat aceste prime de incoming. Și nici celelalte măsuri. Chiar îmi venea să sun, era prea șocant pentru mine. Dar chiar nici una din aceste măsuri care au fost puse în programul de guvernare cu care a venit coaliția PSD-PNL-UDMR nu a fost implementată? Nu”, a afirmat președintele AUR.

Pe lângă aceste măsuri specifice, liderul AUR a mai spus că Planul Simion prevede chestiuni care țin de infrastructură.

„Marea majoritatea turiștilor astăzi vin pe cale rutieră. De aceea, autostrada A2 trebuie legată urgent și trebuie urgentată legarea sudului litoralui de autostrada A2 și continuarea autostrăzii. De aceea, toate lucrările de infrastructură rutieră trebuie finalizate, pentru că altfel vorbim degeaba de turism dacă nu avem infrastructură. (…) Trebuie să găsim și alte căi de a ajunge la destinație. Aeroportul Tuzla trebuie dezvoltat. Și dacă ne referim numai la această parte a litoralului, trebuie să avem o conectare maritimă a tuturor stațiunilor de pe litoral și de asemenea trebuie să dezvoltăm porturi la Dunăre. Iar Delta trebuie făcută mai accesibilă celor care își doresc să ajungă” a adăugat George Simion.

Liderul AUR a spus că în Planul Simion a fost adăugat un program intitulat „Săptămâna Istorică”, ce ține de identitatea națională și vizează inclusiv recuperarea unei părți din copiii români care se nasc peste hotare.

„Săptămâna Istorică realizată primăvara și toamna, în principalele situri arheologice și în principalele locuri de bătălie în care românii au triumfat. De la Sighetul Marmației de la Memorialul Rezistenței Anticomuniste, până la Mausoleul de la Mărășești și la Cetatea Marii Uniri, fiecare copil din clasa întâi până la a 12-a trebuie să vadă cu ochii lui, pentru că altfel își va învăța istoria neamului său. Pentru asta ne trebuie bani. Pentru asta antreprenorii trebuie lăsați în pace. O altă măsură care se numără printre cele 200 de măsuri din Planul Simion este reducerea la un control de fond pe an a companiilor românești”, a declarat președintele AUR.

George Simion a precizat că nimeni nu mai încearcă să-i încurajeze și nimeni nu mai vine cu politici favorabile mediului privat.

„De când a murit PNL-ul, strivit de greutatea PSD-ului, zona aceasta antreprenorială a rămas fără reprezentare politică. Și tocmai de aceea, la fel cum am făcut și în celelalte domenii, fac un apel către antreprenorii români să se reprezinte ei pe ei și să ne dea oameni din mijlocul lor care să-i conducă, nu pe contabilul Cadariu. (…) De aceea, propunerea noastră ca ministru și om care să preia frâiele turismului românesc este Mohammad Murad, un specialist, un om care chiar a lucrat în domeniu, un om care chiar știe cu ce se mănâncă acest domeniu”, a adăugat liderul AUR.

Prezentarea Planului Simion pentru turism a avut loc în Stațiunea Olimp, din județul Constanța, pe malul Mării Negre.



URL Copied

Share9Tweet6Share2

Citiți și

1740588522 Image 4.png
Membri AUR

Deputatul AUR Petre Pușcașu cere explicații ministrului Economiei privind blocajele din finanțările pentru antreprenori: „statul român riscă să intre în incapacitate de plată”

18 aprilie 2025
Image 9.png
Membri AUR

Senatorul AUR Sorin Lavric solicită explicații ministrului Apărării cu privire la valorificarea industriei naționale de apărare prin programul ReArm Europe

7 aprilie 2025
613 Selectat Scaled E1742389046849.jpg
Membri AUR

Senatorul AUR Corneliu Negru: Plafonarea prețurilor la energie, un mecanism care favorizează băieţii deştepţi din energie

7 aprilie 2025
Image.png
Membri AUR

Traficanții de droguri sunt liberi, dar Peșchir e deținut politic

5 aprilie 2025
George Simion Mesaj.jpg
Membri AUR

Taxele lui Trump, în viziunea lui Simion: nu reprezintă „un gest de ostilitate”, ci „un semnal pe care europenii refuză să-l înțeleagă”

3 aprilie 2025
Tezaur Daci Furt.jpg
Membri AUR

Furt istoric, reacție lamentabilă! Ministerul Culturii pasează responsabilitatea și spune că fără asigurare, nu există despăgubiri!

1 aprilie 2025
Load More
Next Post
Piperea 1.jpg

Gheorghe Piperea (AUR): ”Prostănacul” Geoană, superficial și fără operă/idei, omul fie va abandona curând, fie va ieși pe locul 4

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Fals Muraru.jpeg

Adevărul: Încercuit, în imagine, este un cetățean român!

12 mai 2025

...

Retete Compensate Fals.jpeg

Adevărul: Nu doresc eliminarea rețetelor compensate!

12 mai 2025

...

Otopeni Fals.jpg

Adevărul: George Simion nu a sărit peste rând la controlul pașapoartelor, pe Otopeni

12 mai 2025

...

Investitiilor 16 9 1.jpg

Îi solicit ministrului Investițiilor si Proiectelor Europene, domnul Marcel-Ioan Boloş, să ne comunice care este situația tichetelor pe suport electronic, în valoare de 2.000 de lei, aferente programului de sprijin pentru cupluri mamă – nou-născut defavorizate din Municipiul București!

12 mai 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In