AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Claudiu Târziu (AUR), solidar cu ortodocșii români din Cernăuți, după confiscarea Capelei mitropoliților Bucovinei: Este un atac la memoria, cultura și credința românilor!

4 septembrie 2024
in Mass-Media
0
Ct Aur.jpg
22
SHARES
155
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Europarlamentarul Claudiu Târziu, președintele CNC AUR și liderul delegației partidului în PE, și-a exprimat, miercuri, solidaritarea cu creștinii ortodocși români din Cernăuți.

Declarația a fost făcută în contextul în care autorităţile ucrainene au confiscat Capela Mitropolitană din Cernăuți.

„Îmi exprim solidaritatea cu preoții și credincioșii ortodocși români din Cernăuți, care au fost lipsiți abuziv de dreptul de a se ruga în Capela mitropoliților Bucovinei. Este un atac la memoria, cultura și credința românilor!

Fac apel la autoritățile române – președintele Iohannis, premierul Ciolacu, ministrul de Externe Odobescu – să intervină prompt!

Solicit preoților și credincioșilor români din Ucraina să se alăture Bisericii Ortodoxe Române din Ucraina pentru a-și proteja credința și cultura.

Statul român trebuie să își asume obligația de a proteja nemijlocit și necondiționat drepturile și interesele tuturor românilor care trăiesc în afara granițelor țării.

Națiunea nu poate fi împărțită pe categorii, iar interesul autorităților pentru fiecare cetățean care își afirmă identitatea românească nu este un privilegiu, ci o datorie. Românii nu sunt cetățeni de rang inferior nicăieri în lume!”, a transmis, miercuri, pe Facebook, europarlamentarul Claudiu Târziu.

Tot miercuri, Patriarhia Română a luat act cu regret și întristare de situația Capelei Mitropolitane de la Cernăuți și solicită intervenția autorităților române, astfel încât românilor din Ucraina să li se respecte libertatea de a se ruga în limba română, potrivit unui punct de vedere transmis la solicitarea RostOnline.

Reamintim că, în luna august, Capela Mitropolitană din Cernăuți, construită în anul 1881 pentru a adăposti rămășițele pământești ale episcopilor și mitropoliților Bucovinei, a fost transferată către Biserica Ortodoxă a Ucrainei (PȚU), condusă de mitropolitul Epifanie.

În acest context, comunitatea românească din Ucraina solicită sprijinul autorităților române și ucrainene pentru salvarea Capelei Mitropolitane din Cernăuți, după cum a relatat RostOnline.

Pe același subiect:

Starețul Mănăstirii Putna: Capela Mitropoliților din Cernăuți a fost luată de autorități de la preoții ortodocși români

 

Share9Tweet6Share2

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
George 2.png

George Simion a prezentat Planul pentru educație: salarii decente pentru profesori, finanțări corecte pentru universități

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): „Politicienii nu dispar, se transformă. România a inventat teleportarea administrativă”

1 iulie 2025

...

Nazare.jpg

Guvernanții recunosc că au condus prost și politicienii trăiesc în lux… dar taie de la popor, nu din pensiile speciale

1 iulie 2025

...

Ilie Bolojan.jpg

Misoginismul „pro-european” al lui Ilie Bolojan

30 iunie 2025

...

George Simion 1.webp.webp

George Simion dă de pământ cu aleșii care se lăfăie în lux pe bani publici: ”Puteți să economisiți și din sume forfetare”

30 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In