AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

George Simion, reacție vehementă după refuzul Austriei cu privire la Schengen: „Serios?! Acest ministru chiar ne ia de proști?”

10 octombrie 2024
in Membri AUR
0
George 3 1000x560 1.png
19
SHARES
137
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

România primește încă un „NU” sfidător din partea Austriei în privința aderării la spațiul Schengen, iar guvernanții Nicu și Marcel continuă să privească neputincioși această umilință, în vreme ce Iohannis deja a intrat în concediu, afirmă pe blogul personal George Simion.

„Gerhard Karner, ministrul de interne austriac, ne aruncă în față un mesaj batjocoritor: „Nu este încă momentul” pentru aderarea României și Bulgariei la Schengen. „Suntem pe drumul cel bun, dar nu la capătul lui.”

Pe bune?! Acest individ chiar ne ia de proști? România îndeplinește toate condițiile tehnice încă din 2011, dar obstacolul este, de fapt, bunul plac al Vienei. Cât timp va mai trebui să acceptăm această discriminare și aroganță?

Acest „NU” era previzibil pentru că nu s-a schimbat nimic, nu s-a întreprins nicio acțiune din partea puterii de la București, dar totuși rămâne la fel de frustrant. Ce este și mai deranjant este că PSD și PNL nu vor avea niciodată curajul să își asume răspunderea pentru acest nou eșec.

Austria ne sfidează cu o atitudine răuvoitoare, refuzând în mod repetat accesul nostru la Schengen, iar cei aflați la guvernare doar stau și se plâng, fără să miște un deget pentru a schimba această situație.

Deși problema este evidentă și trebuie tratată ferm, ce face guvernul Ciolacu? El spune de fiecare dată că suntem tot mai aproape, că anul acesta vom fi în Schengen, doar că realitatea îl contrazice mereu.

Austria continuă să pună piedici, iar autoritățile noastre se complac în promisiuni goale. Ciolacu chiar a declarat că este sigur că anul acesta intrăm în Schengen. Pe ce te bazezi, Marcele? După reacția Vienei, pare că accederea în Schengen se îndepărtează și mai mult.

Guvernul austriac ar trebui sancționat dur pentru atitudinea sa față de România. Până nu impunem restricții asupra firmelor austriece care operează în țara noastră și nu le facem să simtă în oglindă efectele economice ale politicilor discriminatorii ale guvernului lor, nu vom vedea nicio schimbare.

Este inacceptabil ca noi să fim tratați în continuare ca niște cetățeni de mâna a doua în UE, în timp ce Austria profită economic de pe urma relațiilor comerciale cu România.

Este momentul ca guvernul să se trezească din această letargie și să acționeze. Este de neconceput ca după 17 ani de la aderarea la UE, să nu avem încă acces deplin la Schengen.

Această nouă decizie a Austriei vine să confirme un lucru: întreaga președinție a lui Klaus Iohannis a fost o catastrofă. Sub conducerea sa, România nu a intrat în Schengen, nu a obținut vizele pentru SUA, iar vocea României se aude tot mai slab în plan extern. Timp de 10 ani, Iohannis a fost absent și nepăsător, iar acum plătim cu toții pentru asta.

Cu alegerile care se apropie, vedem o mulțime de politicieni din PSD și PNL care se bat cu pumnul în piept că vom intra în Schengen, dar, întreb, unde sunt totuși rezultatele concrete? Deocamdată, vedem doar vorbe.

Avem trei runde de alegeri în acest final de an și trei șanse pentru a ne schimba destinul.

Este timpul să ne ridicăm și să cerem ceea ce este în mod legitim al nostru, ce ni se cuvine și merităm, fără jumătăți de măsură și fără a ne mai pleca slugarnic capul în fața celor care ne tratează mereu cu atâta dispreț”, este mesajul dur transmis de liderul AUR.



URL Copied

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Marian Enacheeee.webp.webp
Membri AUR

Pensie de peste 100.000 de lei pentru șeful CCR, Marian Enache: privilegii în disprețul realității românilor de rând

30 mai 2025
Comisia Europeana.jpg
Membri AUR

România, din nou sub lupa Bruxelles-ului: Justiția vulnerabilă și corupția la vârf stârnesc critici dure din partea Comisiei Europene

30 mai 2025
1748615953 Nicusor Dan Presedinte.jpg
Membri AUR

Derapaj grav al președintelui Nicușor Dan: Inspirat de modelul Putin, vrea să închidă site-uri „incomode”

30 mai 2025
Armand 1 Scaled.jpg
Membri AUR

Ipocrizie marca Clotilde Armand: De la ilegalități confirmate de ANI, la lecții de moralitate despre averile demnitarilor

30 mai 2025
Taxe Imm.jpg
Membri AUR

Federația pentru Inovare și Competitivitate Sustenabilă în IMM averizează : Majorarea taxelor riscă să ducă la falimentul a mii de IMM-uri din România

30 mai 2025
302 Selectat 780x470.jpg
Membri AUR

Ramona Bruynseels (AUR) cere autorităților clarificări privind conducerea Fondului Român de Contragarantare

30 mai 2025
Load More
Next Post
Popescu.jpg

Eugen Popescu (AUR): “Existența românilor nu trebuie să mai depindă de culoarea guvernului. Ei trebuie să iasă din condiția de slugi ale politicului!”

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Macron Nicusor.png

Nicușor a câștigat, dar nu cu votul românilor. Maghiarii și moldovenii au decis cine e președintele

1 iunie 2025

...

1737233324 George.jpg

CURS: AUR ar câștiga detașat dacă s-ar organiza alegeri parlamentare

1 iunie 2025

...

55c9b8c5 B4c8 4685 857e 5c310febbcba.jpg

Rezerviștii nu sunt trecutul, sunt o forță vie a României | FOTO

31 mai 2025

...

1748728621 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – Azi am fost la Soultzmatt pentru a cinsti memoria eroilor români înmormântați aici! #georgesimion

31 mai 2025

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In