AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Eugen Popescu (AUR): “Existența românilor nu trebuie să mai depindă de culoarea guvernului. Ei trebuie să iasă din condiția de slugi ale politicului!”

11 octombrie 2024
in Declarații politice
0
Popescu.jpg
21
SHARES
147
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

“Dezvoltarea economică a României trebuie să fie una uniformă, care să nu lase deoparte regiuni, județe în care sărăcia, dublată de un control politic de la centru, să facă din oameni un fel de sclavi ai celor care comandă politic”, a declarat Eugen Popescu, coordonatorul Comisiei de politică externă și români de pretutindeni ale AUR.

“Din păcate sunt județe, cum este județul Teleorman, care au un dezechilibru fiscal mare, depinzând de transferurile de la bugetul de stat pentru a supraviețui,  așa cum arată un studiu publicat  de un grup de specialiști români. Altfel spus, Teleormanul, de pildă, este unul dintre județele foarte ușor controlabile politic, fiind dependent de banii de la guvern.

Întreprinderile mici și mijlocii, dar și fermierii din Teleorman trebuie să fie ajutați să obțină autonomie financiară, indiferent de cine se află la putere, iar acest lucru este prevăzut în programul de guvernare al AUR pe care îl vom pune în aplicare dacă oamenii ne vor acorda încredere la următoarele alegeri.

Reducerea drastică a taxelor, a contribuțiilor la sistemul de pensii, asigurări sociale și sănătate până la un nivel maxim cumulat de 25% din salariul angajatului pentru primii 5.000 lei din salariul brut, reducerea presiunii asupra mediului de afaceri, astfel încât instituțiile statului să nu poată controla mai mult de o dată pe an același agent economic, sunt doar câteva dintre măsurile propuse de noi în programul de guvernare.

De asemenea, propunem ca pentru companiile cu o cifră de afaceri mai mică de 5 milioane de euro să stabilim un impozit pe cifra de afaceri de 2%, iar pentru companiile cu cifra de afaceri egală sau mai mare de 5 milioane de euro să se aplice un impozit pe profit de 16%.

Existența românilor nu trebuie să mai depindă de culoarea guvernului. Trebuie să iasă din condiția de slugi ale politicului”, a mai declarat Eugen Popescu, candidat AUR pentru Senat în județul Teleorman.

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Investitorii Fug.jpg
Declarații politice

„Să nu iasă Simion că fug investitorii!” A ieșit Nicușor și… surpriză: investitorii au fugit!

2 iunie 2025
Simion Karol.png
Declarații politice

George Simion, după ce Karol Nawrocki a câștigat alegerile din Polonia: „Mare victorie, importantă pentru întreaga Europă”

2 iunie 2025
Marius Lulea 4.jpg
Declarații politice

Marius Lulea (AUR): Există o singură China, o singură Coreea, o singură Serbie și o singură Românie. Macron confundă hărțile: Taiwan nu este Ucraina, iar China nu este Rusia

2 iunie 2025
Bolojan 1024x682 1.jpg
Declarații politice

Anca Alexandrescu: „România asta onestă arată din ce în ce mai bine de când a ieșit domnul Nicușor Dan”

1 iunie 2025
George.webp.webp
Declarații politice

George Simion, mesaj ferm și mobilizator la întâlnirea cu românii din Madrid

1 iunie 2025
Macron Nicusor.png
Declarații politice

Nicușor a câștigat, dar nu cu votul românilor. Maghiarii și moldovenii au decis cine e președintele

1 iunie 2025
Load More
Next Post
George 4.png

George Simion, poziția a doua pe buletinul de vot la alegerile prezidențiale

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

George Simion 2024 Scaled.jpg

Alegeri anticipate? Coșmarul sistemului: AUR ar câștiga cu 35%, restul se prăbușesc

3 iunie 2025

...

1748901755 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – #democratie #georgesimion #unitate #prosperitate #impreuna #românia #gs

2 iunie 2025

Investitorii Fug.jpg

„Să nu iasă Simion că fug investitorii!” A ieșit Nicușor și… surpriză: investitorii au fugit!

2 iunie 2025

...

1748858503 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – #georgesimion #democratie #unitate #gs #românia

2 iunie 2025

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In