AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

George Simion, interviu pentru presa franceză: Sistemul nu poate fi lăsat să își impună candidații. Ne luptăm pentru alegeri libere!

16 martie 2025
in Mass-Media
0
George Simion Marcel Ciolacu.jpg
21
SHARES
148
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Președintele AUR, George Simion, a acordat un interviu pentru publicația străină France-Soir, în care vorbește despre cât de importante sunt alegerile din luna mai pentru reinstaurarea democrației românești.

„Trebuie să luptăm pentru România. Sistemul nu poate fi lăsat să își impună candidații. Poporul român își dorește o schimbare reală și vrea să-și decidă propriul destin. Domnul Georgescu ne-a spus că asta este responsabilitatea noastră. Ceea ce s-a întâmplat în România ar putea să se întâmple oriunde în Europa. Aceste alegeri sunt cruciale și, poate, ultima barieră care poate bloca imperiul tehnocratic unde birocrați nealeși folosesc pretexte stupide pentru a elimina candidații suveraniști și a reduce opoziția la tăcere. Ne luptăm pentru alegeri libere și pentru dreptul fundamental al fiecărui cetățean de a-și alege conducătorii. Nu este vorba despre o persoană, ci despre un principiu fundamental”, a spus George Simion, în interviul acordat pentru France Soir.

Liderul AUR a subliniat că se așteaptă să fie atacat în perioada următoare.

„O decizie arbitrară asupra unui candidat este periculoasă pentru democrație și statul de drept. Mă aștept să fiu puternic atacat în zilele următoare. Asta înseamnă că sunt o amenințare pentru sistem, care este capabil să elimine pe toți cei care nu răspund intereselor sale. Voi apăra dreptul fiecăruia de a fi ales, pentru că aceasta este esența democrației. Și acest lucru nu poate să se schimbe”, a afirmat Simion.

Întrebat dacă este împotriva construcției europene, George Simion a răspuns: „ Sunt un susținător al unei Uniuni Europene a națiunilor suverane, o adevărată întoarcere la proiectul părinților fondatori, o viziune despre o Europă a cooperării și prosperității. Nu voi fi niciodată de acord cu imperiul federalist pe care falsele elite de la Bruxelles vor să-l construiască. Visez la o Europă în care nu există națiuni de rangul doi, așa cum a fost tratată țara mea. Cred în egalitatea drepturilor pe baze oneste. Credeți-mă, vom pune capăt acestui dublu standard al elitelor mondialiste”.

În articolul publicat, jurnaliștii France Soir îl descriu pe George Simion drept „torța suveranității românești” și vorbesc despre candidatura sa la prezidențiale drept „un moment care marchează un punct de cotitură în criza democratică care zguduie țara de luni de zile”.

https://francesoir.fr/politique-monde/george-simion-le-flambeau-du-souverainisme-roumain-candidat-la-presidentielle-une

Share8Tweet5Share2

Citiți și

Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Grindeanu Bolojan Nicusor.png
Mass-Media

Premier cu ora? Grindeanu vrea să guverneze cu schimbul – Bolojan refuză rotativa

6 iunie 2025
Load More
Next Post
George1.jpg

Sondajul care dă fiori sistemului: suveraniștii câștigă detașat lupta pentru Cotroceni. Reziștii, în cădere liberă

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Lulea Marius.jpg

Marius Lulea (AUR): Tăierea investițiilor în loc de tăierea sinecurilor e politica PSD-PNL

13 iunie 2025

...

Img 8868.jpeg

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025

...

Razvan Biro Aur.jpg

Răzvan Biro (AUR): Tinerii din România sunt cei mai săraci din Uniunea Europeană

13 iunie 2025

...

Peiu Scaled.webp.webp

Petrișor Peiu (AUR): 35 de ani de la prima mineriadă. Justiția întârzie, democrația se prăbușește

13 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In