Astăzi, în zeci de orașe din țară și în diaspora, zeci de mii de români au ieșit în stradă. Am răspuns chemării românilor și am participat alături de ei la proteste, pentru că ceea ce se întâmplă în România nu mai este o simplă guvernare dezastruoasă, este continuarea loviturii de stat cu o ofensivă fiscală criminală.
Suntem în mijlocul unei lupte decisive pentru viitorul României. Astăzi, oamenii au strigat „Stop sărăcirii românilor!”, au cerut libertate, au cerut democrație. M-am alăturat acestui val de rezistență pentru că nu mai putem accepta să fim cobaii unei clase politice corupte și trădătoare.
Trebuie să facem tot ce ține de noi ca aceste măsuri care aduc sărăcia să nu fie implementate. Ne vor condamna țara pentru următorii 5-10 ani.
Guvernul Bolojan, girat din afară, vrea să crească TVA-ul, să impună taxe suplimentare pe muncă, pe pensii, pe micii antreprenori. Vor să ne îngenuncheze economic.
România nu mai rabdă!
Au anulat alegerile. Acum vor să anuleze și orice brumă de prosperitate. Vor să ne fure și pâinea de pe masă, după ce ne-au furat votul.
În Piața Victoriei, unde am fost prezent, jandarmii au încercat să provoace incidente. Au folosit gaze lacrimogene, au împins oameni, au blocat accesul. Dar românii au rămas pașnici și fermi.
Le este frică de poporul român și de cei pe care nu-i pot controla. Românii nu mai rezistă și, de la grevă fiscală până la proteste inedite, vă puteți aștepta la orice.”
Împotriva noastră, sistemul folosește acum toate armele: jandarmerie, CCR, justiție, servicii. CCR a anulat alegerile, a blocat drepturile cetățenilor, a girat un președinte impus de Macron și Maia Sandu.
Avem un stat securistic. Ne vor din nou în genunchi, dar românii îngenunchează doar în fața lui Dumnezeu!
Noi nu facem opoziție, ci facem rezistență! Suntem în mijlocul unei mișcări naționale care nu mai acceptă să tacă. Nu vom fi părtași la un guvern ilegitim. Nu vom vota în Parlament mascarada numită guvern Bolojan.
Noi nu ne mai prezentăm la votul final. Totul s-a decis în Franța, nu în România. Tocmai de aceea oamenii sunt în stradă.
România este azi condusă de niște indivizi care nu mai au nicio legătură cu interesul public. Guvernul se formează la Paris, bugetul se face la Bruxelles, ordinele vin din altă parte. Dar românii sunt încă aici, românii nu s-au resemnat.
Și eu sunt aici, alături de ei!
Nu ne dăm bătuți!
Distribuie articolul pe Social Media
Recomandări pentru tine:
- 145 de ani de relații diplomatice România–SUA! Adevărul e baza unui parteneriat real!
- Întâlnire cu reprezentantul Ambasadei SUA: Democrația autentică trebuie să revină în România!
- Mihai Eminescu rămâne sufletul viu al României suverane!
- Înscrieți-vă și voi, dragi prieteni, în AUR! Luna iunie este luna membrilor AUR | VIDEO
- Tratatul de la Trianon, o victorie a dreptății istorice, nu un favor! | FOTO&VIDEO