AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Alexandru Săraru (AUR): Datoria externă a României va fi plătită tot de populație, prin creșterea taxelor și impozitelor. – 4media.info

16 august 2022
in Mass-Media
0
Whatsapp Image 2022 08 16 At 18.36.07.jpeg
30
SHARES
212
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Alexandru Săraru, membru CNC AUR, consideră că stirile despre împrumuturile externe ale României nu mai reprezintă demult ceva surprinzător. În primele șase luni ale acestui an împrumuturile externe ale României au crescut cu peste 2,6 miliarde de euro. Ce mai contează 2.6 miliarde când suma totală pe care o datorează țara noastră depășește 137 de miliarde de euro?

„Vreți să știți cât trebuie să plătească fiecare român pentru a achita aceste împrumuturi uriașe? Nici mai mult, nici mai puțin decât 7200 de euro (!). Nu contează că ești salariat, pensionar, antreprenor, minor, șomer. Trebuie să plătești. Îngrijorător este faptul că datoria României a ajuns atât de mare, încât a depășit jumătate din produsul intern brut (PIB), al țării.

CÂND CONSUMI MAI MULT DECÂT PRODUCI TREBUIE SĂ TE ÎMPRUMUȚI

Credeți că gata, nu ne vom mai împrumută? Basme. Când consumi mai mult decât produci trebuie să te împrumuți. Guvernanții nu au cultură, voință și nici viziune. Pentru ca să putem plăti tot ce am contractat este nevoie de o stimulare a investițiilor, de creare de locuri de muncă. INVESTIȚIILE sunt vitale. Însă, realitatea actuală ne dovedește că această datorie va fi plătită tot de populație, prin creșterea taxelor și impozitelor”, adaugă Săraru.

„Totuși, statul a adunat mai mulți bani la stat de la companiile de energie. Dar această încasare s-a realizat prin sărăcirea populației și a firmelor.

Și de parcă toate acestea nu erau de ajuns, mai urmează o bombă. Între 15 iunie – 26 iulie 2022, Ministerul Finanțelor a derulat o sesiune de înregistrare a cererilor de acord pentru finanțarea unor investiții mai mari de 1 milion de euro,. Marți, 9 august 2022, a fost publicată lista rezultatelor.

TREBUIE REZOLVATĂ PROBLEMA IMPOZITĂRII SALARIILOR MICI

Surpriză! 683 de milioane de lei se vor duce către 4 companii mari. Nu vorbim aici de bani europeni, ci de banii noștri, ai fiecăruia în parte. Noi le vom finanța cu sute de milioane de lei direct din taxele și impozitele pe care le plătim.Sunt bani nerambursabili, deci nu vor trebui să îi returneze. Printre aceste companii se află și Mercedes-Benz, corporație care va primi 185.5 milioane de lei. Cum spuneam, sunt bani nerambursabili. Statul român nu are nicio participație, nici creanțe, acțiuni, nimic. Iar dacă aceste companii fac profit, acesta le rămâne în totalitate.

Sigur că investițiile trebuie încurajate, asa cum am mai spus, dar dacă statul român dorește cu adevărat redresarea economiei, trebuie să acționeze la nivel general, nu să sprijine doar câteva companii. În egală măsură trebuie susținute atât IMM-urile, cât și microîntreprinderile și marile corporații.

Guvernanții ar trebui să rezolve problema impozitării salariilor mici. Altfel, vor fi încurajate sărăcia, munca la negru, precum și exodul forței de muncă. De asemenea, ar trebui rezolvată problema birocrației. Doar așa economia României mai are o șansă.

Soluții sunt. Dar cine să le implementeze? Anul 2024 se apropie.”, completează Alexandru Săraru

Share12Tweet8Share3

Citiți și

5f491ab6 D19c 4bdf Bd41 Fdd886022d3a.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: „Eminescu ne-a lăsat o misiune: să nu ne lăsăm călcați în picioare”

15 iunie 2025
Img 8868.jpeg
Mass-Media

Senatorul AUR Costache Chertif: Mineriada din 1990 – o rană deschisă. Represiunea continuă în alte forme, în 2025

13 iunie 2025
Marius Lulea (AUR): „Atacurile orchestrate de Iohannis și Băsescu împotriva lui Georgescu trădează disperarea. Lasconi este doar o unealtă”
Mass-Media

Marius Lulea: Nicușor Dan ignoră voința a peste 5,3 milioane de români. Ne opunem creșterii taxelor

9 iunie 2025
Guvernul Romaniei Ciolacu.webp.webp
Mass-Media

În 2024, partidele s-au ospătat din banii românilor – Democrația pe bani publici: o farsă scumpă

9 iunie 2025
Marian Enache Ilie Bolojan Nicusor Dan Ccr.webp.webp
Mass-Media

Sondaj – Românii consideră că alegerile nu s-au desfășurat corect

9 iunie 2025
Hidroelectrica Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Scandalul Hidroelectrica: Românii plătesc de trei ori mai mult pe energia din apă. Unde se scurg banii?

7 iunie 2025
Load More
Next Post
George Simion Claudiu Tarziu 1ba2d4bff2.jpg

Claudiu Târziu, către membrii AUR: Avem șanse să luăm peste 50% la parlamentare

Activitatea AUR din Parlament

Caravana Medicală AUR

1750372853 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – Episodul 1: Cum ne-au furat Alegerile – MAREA MANIPULARE

19 iunie 2025

Ans Lipa.jpeg

Cum distruge sistemul sportul românesc – și de ce nu funcționează nimic în țara asta

19 iunie 2025

...

Adrian Axinia: ECR cere investiții reale în transport, nu cheltuieli nejustificate pe obiective climatice radicale!

Adrian Axinia (AUR): Mai ușor cu festivismul, pentru că PNRR nu a fost încă prelungit

19 iunie 2025

...

1750344695 Nicusor.jpg

SRS: Un individ ajuns prin fraudă preşedinte al României, îl va numi, ca o consecinţă a fraudei, pe un altul drept premier

19 iunie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In