AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

EXCLUSIVITATE. Prof. Marius Cârciumaru, mărturisire de credință de Ziua Națională. „CRED într-unul Dumnezeu, Tatăl ziditorul, dar mai CRED şi-n neamul meu, înfrăţit cu dorul”

29 noiembrie 2022
in Mass-Media
0
Marius Carciumaru.jpg
60
SHARES
429
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Cu ocazia Zilei Naționale a României, pe care o sărbătorim la 1 Decembrie, ne-am propus să aflăm care sunt argumentele românilor care nu și-au pierdut nădejdea în dăinuirea României.

Am întrebat personalități marcante, scriitori, economiști, politicieni, jurnaliști și artiști, „De ce cred în România”.  Astăzi, răspunsul oferit de Marius Cârciumaru, colegul nostru de la „Nimic fără Dumnezeu și Totul pentru Țară” și profesor de religie la Liceul Pedagogic „Anastasia Popescu” din Capitală. Redacția Rost

Prof. Marius Cârciumaru: De ce cred în România

„Cred în România, pentru că de când L-am cunoscut pe Hristos, cu ajutorul imens al părintelui Arsenie Boca- atunci când am ieșit de la mormântul său, deodată am simțit mirosul ierbii, mirosul pământului, am început să aud vântul, am început să văd verdele copacilor, să simt mirosul florilor, am văzut deschiderea Țării Hațegului- am început să simt o dragoste de neînțeles față de România.

Din momentul în care L-am cunoscut pe Hristos, am început să îmi iubesc țara și în chip minunat am ajuns prin părintele Arsenie Boca și Sfinții Închisorilor și în inimă s-a înfirpat gândul că, de acum, eu trebuie să spun oamenilor despre Sfinții Închisorilor și despre cât de frumoasă este țara aceasta.

Sfinții Închisorilor mi-au dat două iubiri: de Dumnezeu, neam și țară, eu așa am înțeles că trebuie să îmi duc viața mai departe după ce L-am cunoscut pe Hristos și așa încerc să o fac și cu ajutorul lui Dumnezeu, nu pot să mă plâng: Dumnezeu chiar m-a pus în postura în care să spun copiilor și oamenilor de lângă mine despre eroii martiri ai neamului românesc, cât și despre frumusețile acestei țări.

Iubesc această țară cu ajutorul lui Hristos, fără această iubire eu nu mai însemn nimic, iubirea de Dumnezeu și de neam este o iubire ce se întrepătrunde și care îmi dă un sens în viață.

Cine își iubește neamul și țara românească prin Hristos, cu ajutorul Sfinților Închisorilor, va ierta toate neajunsurile acestui neam și va încerca să pună umărul la spre a-l face frumos, demn și își va lua cât se poate de în serios misiunea sa de a ne păstra Ortodoxia, pentru că „altfel ne vom pierde ca neam” cum spune Părintele Iustin Pârvu.

Însă vorbele mele sunt doar poate niște cuvinte goale, așa că dacă poate au fost plictisitoare și n-au ajuns la inima nimănui, am să chem în ajutor pe poetul închisorilor: Radu Gyr cu a sa poezie Crez în care mă regăsesc cu fiecare cuvânt.

Crez, de Radu Gyr

Cred într-unul Dumnezeu,

Tatăl ziditorul,

dar mai cred şi-n neamul meu,

înfrăţit cu dorul.

Cred în sfinţi, dar şi-n voinici,

cred în flori şi-n cremeni,

căci tăcuţii mucenici

cu haiducii-s gemeni.

Dar mai cred că într-o zi,

aspru, din furtună,

neamul meu se va trezi

cu securea-n mână.

Şi-atunci ierte Cel din cer

liftele spurcate,

căci prin sânge şi prin fier

ne-om croi dreptate.

Cred într-unul Dumnezeu,

Tatăl ziditorul,

ce-a-nfrăţit în neamul meu

sfântul crez cu dorul!”

Pe același subiect:

EXCLUSIVITATE. Prințul Șerban Dimitrie Sturdza, declarație de dragoste, de Ziua Națională: CRED într-o Românie demnă și suverană!

EXCLUSIVITATE. Senator Rodica Boancă, de Ziua Națională: CRED în România așa cum cred seara la culcare că dimineața soarele va răsări iarăși, deși întunericul nopții nu îți dă mari speranțe

EXCLUSIVITATE. Senatorul Claudiu Târziu, de Ziua Națională: Cred în neamul românesc și în Dumnezeu. Crezul meu se numește românism și este luminat de Răsăritul cel de Sus!

 

Share24Tweet15Share6

Citiți și

Bolojan Boc Scaled 1 Scaled.jpeg
Mass-Media

Emil Boc ar putea fi propunerea de judecător la CCR – În vară se vacantează 3 posturi de judecător la CCR

6 aprilie 2025
Bogdan Peschir Bogpr.webp.webp
Mass-Media

Marius Lulea: „Democrația este suspendată.” Cazul Bogdan Peșchir arată cât de jos a ajuns justiția din România

5 aprilie 2025
Ct Un.png
Mass-Media

Europarlamentarul Claudiu Târziu: Marcel Ciolacu pregătește terenul pentru ratarea următoarelor obiective din PNRR

4 aprilie 2025
Img 4948 Scaled.jpeg
Mass-Media

Deputatul Silviu Gurlui (AUR): „700 de milioane de euro pierduți pentru protejarea unui sistem inechitabil. România are nevoie de reforme reale, nu de compromisuri politice”

4 aprilie 2025
Ingrid Mocanu: „Judecătorii de la BEC au fost complici cu partidele care au capturat statul”
Mass-Media

Marius Lulea: A venit momentul ca AUR să fie reprezentat în CCR. E vorba de echilibru, nu de putere

4 aprilie 2025
Stampile Vot.jpg
Mass-Media

O nouă campanie electorală a început vineri, după anularea alegerilor prezidențiale din 2024

4 aprilie 2025
Load More
Next Post
Unire Ct.jpg

Claudiu Târziu (AUR): Ziua Națională a României este una prin excelență a UNITĂȚII. 1 Decembrie este o sărbătoare a ceasului în care dragostea de frați a învins

Activitatea AUR din Parlament

AURnews

Caravana Medicală AUR

Nicusor Dan Scrisoare Preoti.jpeg

Ei au voie să trimită scrisori targetate, noi nu! Ia să vedem cum încearcă Nicușor să mintă preoții | FOTO

9 mai 2025

...

9 Mai Ziua Europei Scaled.jpg

9 mai – Ziua Europei, între ideal și realitate

9 mai 2025

...

George Simion Alegeri 18 Mai Scaled.jpg

Sunt și voi rămâne alături de poporul român! Dialog cu asociațiile și sindicatele – primul pas spre o Românie condusă cu respect | VIDEO

8 mai 2025

...

1746738258 Maxresdefault.jpg

(video) George Simion – Respect pentru muncă! În dialog cu poporul român, zi de zi!

8 mai 2025

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In