AUR News
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact
No Result
View All Result
AUR News
No Result
View All Result

Biografie George Simion. Totul despre George Simion

13 noiembrie 2023
in Atitudini
0
Biografie George Simion.jpg
105
SHARES
753
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Biografie George Simion. Am zis că se cuvine să continuăm seria textelor despre mine. Pentru că mulți dintre voi caută pe internet acest lucru, despre biografia mea, cel mai bine este să o găsiți aici, într-un text scris chiar de mine.

Așadar, vă invit să citiți biografie George Simion. În trecut, v-am spus și cum este cel mai ușor să luați legătura cu mine. Textul, AICI.

Sunt George Nicolae Simion, născut la 21 septembrie 1986, în Focșani, Vrancea. Am 37 de ani și multe idealuri. Atât în viața personală, cât și în politică.

Sunt căsătorit cu Ilinca, iar despre nunta mea găsiți detalii AICI.

Am absolvit în 2005 Colegiului Naţional ”Gheorghe Lazăr’’ din Bucureşti. În 2008 am terminat Facultatea de Administraţie şi Afaceri a Universităţii din Bucureşti. Sunt și absolvent al programului de masterat la Universitatea ”Alexandru Ioan Cuza’’ din Iaşi, promoția 2010, având ca temă de cercetare ”Crimele comunismului’’.

În anul 2011 am fondat Platforma Unionistă Acţiunea 2012, compusă din mai mult de 30 de organizaţii nonguvernamentale şi grupuri de iniţiativă care doreau Unirea României cu Republica Moldova.  În 2014 am înfiinţat şcoala de cultură şi afirmare românească, iar la prima ediţie „Incubatorul de românism” au participat activişti civici şi jurnalişti.

Biografie George Simion. Primii pași politici

Am candidat în 2019, ca independent, la alegerile pentru Parlamentul European sub sloganul „România Mare în Europa”. Am obținut atunci 116.000 de voturi.

Nu am mai fost membrul vreunui alt partid politic până la 1 decembrie 2019 când am înfiinţat partidul Alianţa pentru Unirea Românilor.

Pe 27 martie 2022 am fost ales preşedintele AUR, Alianţa pentru Unirea Românilor.

Din decembrie 202 sunt deputat, vicepreşedinte al Comisiei pentru politică economică, reformă şi privatizare, membru al Comisiei comune pentru integrare europeană între Parlamentul României şi Parlamentul Republicii Moldova, membru al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE, membru al Grupului PRO-America, preşedinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Polonă.

Sunt autorul cărții „Blocați în labirint”, o radiografie a parcursului Republicii Moldova, de la apariția sa ca stat și până în ziua de astăzi.

O a două carte scrisă de mine, o găsiți AICI, ca și pe prima. Le puteți descărca gratis.

Sunt George Simion! Român, creștin, și sunt aici ca să apăr drepturile românilor!

Share42Tweet26Share11

Citiți și

Ccr Prime Bani.jpeg
Atitudini

Nesimțire fără margini la CCR

2 iulie 2025
Guvernul Romaniei.jpg
Atitudini

Domnul Ilie Bolojan trebuie să ne comunice, clar, care sunt cheltuielile noului aparat guvernamental!

2 iulie 2025
Ilie Bolojan.jpg
Atitudini

Misoginismul „pro-european” al lui Ilie Bolojan

30 iunie 2025
Educatiei 16 9 1.jpg
Atitudini

I-am cerut ministrului Educației și Cercetării, domnul Daniel David, clarificări despre simplificarea, debirocratizarea și digitalizarea sistemului de învățământ românesc!

30 iunie 2025
Img 20250628 Wa0111.jpg
Atitudini

Mă înclin în fața celor care au în continuare România în suflet, iubesc tricolorul, iubesc limba, imnul și simbolurile noastre naționale!

28 iunie 2025
Educatiei 16 9.jpg
Atitudini

Care este nivelul alfabetizării în România – o nouă întrebare la care trebuie să răspundă ministrul Educației și Cercetării, domnul Daniel David

26 iunie 2025
Load More
Next Post
Ciolacu.png

Marcel Ciolacu vorbește de forțele democratice, dar PSD importă GPL din Rusia prin Portul Midia încălcând sancțiunile UE

Activitatea AUR din Parlament

Caravana Medicală AUR

Piperea 1000x600 1.jpg

Gheorghe Piperea (AUR) inițiază moțiunea de cenzură împotriva Ursulei von der Leyen. Adevărul despre „Pfizergate” trebuie spus

3 iulie 2025

...

Dan Tanasa 1.png

Dan Tanasă (AUR): „35.000 de euro pentru tăcere: judecătorii CCR își încasează ‘bonusul’ de obediență!”

2 iulie 2025

...

Anca Alexandrescu: Există un plan, dar nu se poate dezvălui tot

Mesajul lui George Simion la aflarea veștii trimiterii lui Călin Georgescu în judecată: „Arată CLAR fața dictatorială a acestui regim

2 iulie 2025

...

Deputat Aur Ramona Bruynseels 780x470.jpg.webp.webp

Ioana Ramona Bruynseels, deputat AUR: „Asta nu este solidaritate. Asta este batjocură față de fiecare dintre noi”

2 iulie 2025

...

AUR News

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Navigare

  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

Link tree

No Result
View All Result
  • Atitudini
  • Declarații politice
  • Mass-Media
  • Contact

© 2022 AURnews - Site-ul simpatizanților partidului AUR.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In